Epidemia strachu? Irlandia w uroczystość Wniebowzięcia NMP zamknie narodowe sanktuarium
Z uroczystością Wniebowzięcia NMP w Polsce związane są różne tradycje. Na zdjęciu procesja góralska z figurką Matki Bożej Jaworzyńskiej. fot. Adam Bujak, album "Matka Boża". Narodowe sanktuarium Maryjne w irlandzkim Knock (gdzie w 1879 roku miały miejsce objawienia Matki Bożej) zapowiedziało, że z powodu pandemii COVID-19 w dniu 15 sierpnia, czyli w święto Wniebowzięcia NMP, sanktuarium i kościół będą zamknięte, aby nie dopuścić do gromadzenia się dużej liczby osób. Wcześniej zdecydowano się na przesunięcie na późniejszy termin popularnej narodowej nowenny ku czci Matki Bożej z Knock, mającej zwykle miejsce w dniach 14-22 sierpnia. Święto Wniebowzięcia jest tradycyjnie centralnym punktem nowenny; podczas jego obchodów do sanktuarium przybywa około 20 tys. pielgrzymów, a w ciągu całej nowenny odwiedza je 150 tys. osób. W tym roku jednak Msze św. będą celebrowane za zamkniętymi drzwiami i transmitowane online.
W czasie ogólnokrajowej izolacji transmisje Mszy św. z sanktuarium oraz możliwość wirtualnego zapalenia tam świecy okazały się bardzo popularne. Po ustaniu ścisłej izolacji sanktuarium zaczęło pod koniec czerwca celebrować Msze św. dla maksimum 50 osób; limit został zwiększony do 100 osób w lipcu, a 4 sierpnia do 200. W Irlandii zanotowano jednak wzrost wskaźników zachorowań, co sprawiło, że niektóre hrabstwa – jakkolwiek nie hrabstwo Mayo, na terenie którego znajduje się Knock – zaczęły znowu stosować środki związane z izolacją.
Źródło: Our Sunday Visitor, AM
O współczesnych zagrożeniach dla wiary i Kościoła mówi w swojej książce znakomity autor Czesław Ryszka:
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.