Dziś święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Nasi autorzy

Dziś święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Luca Signorelli, Komunia Apostołów, Cortona, Muzeum Diecezjalne. Fot. z książki „Benedykt XVI. Apostołowie”, wyd. Biały Kruk Luca Signorelli, Komunia Apostołów, Cortona, Muzeum Diecezjalne. Fot. z książki „Benedykt XVI. Apostołowie”, wyd. Biały Kruk Święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana ustanowione zostało przez Konferencję Episkopatu Polski w 2012 roku. Jego data jest ruchoma i przypada ono zawsze na tydzień przed Bożym Ciałem, w pierwszy czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Ideą tego stosunkowo nowego święta jest upamiętnienie Roku Kapłańskiego i pogłębienie przeżywania tajemnic wiary, które czcimy podczas Triduum Paschalnego.

Święto to propozycja papieża Benedykta XVI, który pozwolił episkopatom poszczególnych krajów zdecydować, czy chcą takie święto dodać do swojego kalendarza liturgicznego, czy też nie.

W Polsce święto to nie zobowiązuje do uczestniczenia wiernych we Mszy św. i nie jest dniem wolnym od pracy, jednak Msze św. tego dnia są odprawiane według specjalnych formularzy, święto uwzględnia również Liturgia Godzin.

Źródło: ekai.pl, AD

***

4 sierpnia 2009 r. zorganizowano wyjątkowo uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin dla nieba, czyli „dies natalis", świętego proboszcza Jana Marii Vianneya. Z okazji tej właśnie rocznicy papież Benedykt XVI ogłosił obchody Roku Kapłańskiego. W dniu, w którym przedstawił ten zamiar, przedstawił też jego ideę: Właśnie po to, by wesprzeć kapłanów w tym dążeniu do duchowej doskonałości, od której przede wszystkim zależy skuteczność ich posłannictwa, postanowiłem ogłosić specjalny Rok Kapłański (przemówienie do uczestników Kongregacji ds. Duchowieństwa, 16 marca 2009).

Zgodnie z zaleceniami Ojca Świętego Rok Kapłański ma polegać na rozwijaniu i pogłębianiu życia duchowego kapłanów. Jest to rok łaski, ofiarowany całemu Kościołowi, mający na celu pomóc kapłanom w dążeniu do doskonałości duchowej, związanej z życiem opartym na posłudze kapłańskiej. Dla każdego kapłana jest to kwestia wiernej miłości do własnego powołania. Miłość może przecież stracić na intensywności; kapłan może nadal spełniać „posługi", wykonywać swoje codzienne zadania i czynności związane ze stanowiskiem, zachowując z niego jedynie funkcję - a jednocześnie jego serce może skłaniać się w inną stronę, może utracić zapał typowy dla młodości ducha, może po prostu pogrążyć się w stagnacji. W takim przypadku należy serce kapłańskie na nowo przebudzić.

Nie ulega wątpliwości, że właśnie dlatego papież wybrał takie oto hasło, nadające ton całemu Rokowi Kapłańskiemu: ,,Wierność Chrystusa, wierność kapłana". (…)

***

Powyższy fragment słowa biskupa Guy-Marie Bagnarda, ordynariusza diecezji Belley-Ars pochodzi z albumu "Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya", wyd. Biały Kruk

Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya

Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Piękna, fotograficzno-literacka opowieść o św. Janie Marii Vianneyu, patronie proboszczów, męczenniku konfesjonału i niezmordowanym głosicielu Słowa Bożego, wzorze pobożności i gorliwej służby Bogu. Zdjęcia wybitnego fotografika Adama Bujaka prowadzą śladami św. Jana Marii: od dzieciństwa i młodości w Dardilly, poprzez o Lyon, w którym się kształcił, Ecully, gdzie potajemnie (rewolucja!) przyjął pierwszą Komunię świętą, a potem był wikarym.

 

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

 

Eucharystia

Eucharystia

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Wokół Najświętszego Sakramentu rozbudowana została wspaniała liturgia i obrzędowość; od Pierwszej Komunii św. poprzez barwne, rozmodlone procesje, aż po bogatą działalność sanktuariów eucharystycznych. Hostia (co po łacinie oznacza: ofiara), z pozoru zwykły, okrągły opłatek - po konsekracji staje się prawdziwym ciałem Chrystusa. Dlatego też zamieszkuje we wspaniałych świątyniach, w przepięknych tabernakulach, w relikwiarzach będących prawdziwymi dziełami sztuki.

 

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

 

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Jolanta Sosnowska

Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.

 

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.