Trwa Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 22 października zdecydują oni, czy wolno zabijać chore dzieci nienarodzone

Nasi autorzy

Trwa Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 22 października zdecydują oni, czy wolno zabijać chore dzieci nienarodzone

fot. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka fot. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

22 października Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy 119 posłów z różnych opcji politycznych zbada zgodność tzw. przesłanki eugenicznej z konstytucją. Chodzi o przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby.

Sytuacja prawna

– To może być historyczny dzień, w którym chorym dzieciom nienarodzonym zostanie przyznane prawo do życia. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją, to zostanie ona wykreślona z Ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 7 stycznia 1993 r. Nie będzie potrzebne w związku z tym tematem żadne posiedzenie Sejmu lub Senatu. Żadna ustawa nie będzie również musiała być przedstawiona do podpisu prezydentowi – mówi Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, jednej z największych organizacji pro-life.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego sprawdzą, czy aborcja chorych dzieci narusza obecnie obowiązującą konstytucję uchwaloną w 1997 roku. Zapewnia ona ochronę życia człowieka (art. 38), poszanowanie i ochronę godności osoby ludzkiej (art. 30) oraz ochronę przed dyskryminacją (art. 32). – Trybunał będzie analizował tylko aspekty prawne. Wydaje się, że sytuacja jest jasna, bo ustawa pozwalająca na prenatalną selekcję na zdrowych i chorych jawnie narusza ustawę zasadniczą – ocenia Wojciech Zięba i dodaje, że 22 października będą się ważyć losy tysięcy dzieci, ponieważ corocznie z powodu tej przesłanki zabijanych jest w Polsce ponad tysiąc dzieci. Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2019  r. w Polsce w majestacie prawa zabito 1116 dzieci nienarodzonych, z czego 1074 z powodu podejrzenia u nich ciężkiej choroby lub kalectwa, czyli z powodu przesłanki eugenicznej.

Sytuacja społeczna

Jako społeczeństwo musimy sobie zdać sprawę z tego, że ważne są nie tylko argumenty prawne. – Przykłady Belgii i Holandii pokazują, że uznanie jednego „wyjątku” w prawie pociąga za sobą kolejne. Jeśli pozwolimy na zabijanie bezbronnych, chorych dzieci nienarodzonych, to co będzie stało na przeszkodzie, by rozszerzyć praktyki eugeniczne o takie czynniki jak niska jakość życia, starość czy niepełnosprawność u dorosłych osób? – zauważa Wojciech Zięba. Selekcja eugeniczna, która jest dokonywana na dzieciach nienarodzonych, wiąże się często z presją wywieraną przez personel medyczny na rodzicach, którzy dowiadują się o niekorzystnej diagnozie prenatalnej. Dzieje się tak, choć lekarze i pielęgniarki powinni traktować nienarodzone dziecko jako pacjenta, co nakazuje im Kodeks Etyki Lekarskiej. Z kolei ludzie, którzy żyją z chorobami będącymi przesłankami do aborcji, spotykają się z nieprzychylnymi komentarzami pod swoim adresem za każdym razem, gdy w debacie społecznej pojawia się temat aborcji, choć często wiodą normalne, szczęśliwe życie. Czytanie  komentarzy mówiących, że osoby z ich chorobą nie powinny się w ogóle rodzić, powoduje u nich kryzysy psychiczne.

Nowenna Życia

W dniu obrad Trybunału Konstytucyjnego w Kościele powszechnym wspominamy św. Jana Pawła II, papieża, wielkiego obrońcę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Odpowiadając na jego wezwanie do modlitwy, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zainicjowało Nowennę Życia o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowenna Życia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II  rozpocznie się 13 października i potrwa do 21 października. – Uczestnictwo w niej zadeklarowało ponad 3,5 tys. osób i ciągle zapisują się nowe. Tyle osób zapisało się na naszej stronie internetowej i w wydarzeniu na Facebooku. Uczestników Nowenny Życia jest jednak z pewnością więcej, ponieważ w czasie zapisów telefonicznych niektóre osoby zgłaszały nam, że modlić się będą całe ich rodziny. Nie sposób zatem policzyć dokładnie uczestników Nowenny Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego – mówi Wojciech Zięba. Udział w niej zgłosiło wiele parafii i organizacji modlitewnych. Archidiecezja Krakowska, Częstochowska i Warmińska zachęcają do włączenia się w nią swoich parafian a Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich swoich uczniów. Codzienna modlitwa połączona z Koronką do Bożego Miłosierdzia będzie transmitowana z Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej na antenie Radia Jasna Góra.

Do Nowenny Życia wciąż można się włączyć poprzez wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/705077490092981 oraz stronę internetową www.pro-life.pl/nowenna

Agata Gołda
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

***

Św. Jan Paweł II wyprosił modlącym się już niejedną łaskę. O poświęconym mu sanktuarium opowiada piękny album Białego Kruka:

Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II

Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

To najmłodsze sanktuarium w Polsce - wotum wdzięczności narodu za Pontyfikat swego wielkiego Syna, św. Jana Pawła II - przyciąga rocznie już ponad milion pielgrzymów. Białe Morza w Krakowie - tu ciężko pracował młody Karol Wojtyła jako robotnik, a wiele lat później jako sędziwy papież konsekrował tuż obok Bazylikę Bożego Miłosierdzia.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.