Dzień Chorego i wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Odkryjmy bogactwo duchowości Maryjnej ze św. Janem Pawłem II

Nasi autorzy

Dzień Chorego i wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Odkryjmy bogactwo duchowości Maryjnej ze św. Janem Pawłem II

Często prośby pielgrzymów w Lourdes są wysłuchiwane i dostępują oni za wstawiennictwem Matki Bożej łask, o które proszą. A nawet jeśli tak się nie dzieje, to po wizycie w tutejszym sanktuarium dużo łatwiej jest im zrozumieć sens własnego cierpienia i pogodzić się z nim. Dlatego o tym miejscu mówi się, że jest  stolicą cudów”. fot. Adam Bujak z albumu Często prośby pielgrzymów w Lourdes są wysłuchiwane i dostępują oni za wstawiennictwem Matki Bożej łask, o które proszą. A nawet jeśli tak się nie dzieje, to po wizycie w tutejszym sanktuarium dużo łatwiej jest im zrozumieć sens własnego cierpienia i pogodzić się z nim. Dlatego o tym miejscu mówi się, że jest stolicą cudów”. fot. Adam Bujak z albumu "Totus tuus" Dziś, w dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej racji publikujemy fragment rozważań ks. prof. Jana Machniaka z pięknego albumu mistrza Adama Bujaka "Totus tuus".  

 

Zawierzenie Maryi w Lourdes i Fatimie

Wolność ludzka jest wolnością naznaczoną grzechem Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu odwiedził wiele sanktuariów Maryjnych; szczególne miejsce na trasie tych pielgrzymek zajmują Fatima i Lourdes.

Do Fatimy pielgrzymował Jan Paweł II w 1982 r., w rok po zamachu na swoje życie. Nawiązał wówczas do idei zawierzenia Maryi swojego umiłowanego ucznia i zarazem powierzenia św. Janowi swojej Matki. W tym akcie zawierzenia jest wzajemne podporządkowanie się mające charakter miłości; wiadomo, że tylko miłość może być podstawą właściwych relacji matki i syna. Na fundamencie przyjęcia Maryi do swojego życia w ogóle rozwija się relacja obecności Matki Pana w życiu wszystkich uczniów Chrystusa. Sanktuarium w Fatimie i zresztą wszystkie sanktuaria Maryjne są szczególnymi miejscami doświadczania obecności Matki Jezusa.

„Macierzyństwo Maryi ma swój początek w matczynej trosce o Chrystusa – mówił w Fatimie Ojciec Święty. – W Chrystusie, u stóp krzyża, przyjęła Jana, a w Janie przyjęła w pełni nas wszystkich. Maryja obejmuje nas szczególną troskliwością w Duchu Świętym. Bowiem, jak wyznajemy w naszym Credo, jest On Dawcą Życia”. W kontekście tej tajemnicy Jan Paweł II odczytywał objawienia fatimskie z 1917 r. i zamach na jego życie 13 maja 1981 r. Ojciec Święty wskazał na konieczność poświęcenia swojego życia Bogu na wzór Maryi: „Poświęcenie się Maryi oznacza przyjęcie Jej pomocy w ofiarowaniu nas samych i całej ludzkości Temu, który jest święty, nieskończenie święty; oznacza przyjęcie Jej pomocy – przez uciekanie się do Jej macierzyńskiego serca, które otworzyło się pod krzyżem na miłość do każdej ludzkiej istoty, do całego świata – aby ofiarować świat, poszczególne ludzkie istoty, ludzkość jako całość i wszystkie narody Temu, który jest nieskończenie święty”.

W Fatimie Jan Paweł II dokonał aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, który potem powtórzył w Rzymie w bazylice Santa Maria Maggiore (1984). Akt ten stał się wypełnieniem wezwań, jakie Matka Boża przekazała dzieciom fatimskim, a szczególnie siostrze Łucji, w czasie objawień w Pontevedra.

W czasie drugiego pobytu w Fatimie 13 maja 2000 r. Jan Paweł II, beatyfikując Hiacyntę i Franciszka, ponownie zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi, a kard. Józef Ratzinger, ówczesny Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, dokonał interpretacji trzeciej tajemnicy fatimskiej, przypominając, że to Matka Boża osłoniła Jana Pawła II swoim płaszczem przed kulą zamachowca.

W Lourdes Jan Paweł II był dwukrotnie (1983 i 2004), pielgrzymując do tego szczególnego miejsca naznaczonego objawieniami Matki Bożej m.in. z okazji 150. rocznicy objawień. Papież jako pielgrzym Maryjny powtórzył gest św. Bernadety Soubirous: uklęknął przed grotą Massabielle, ucałował ziemię, napił się wody ze źródła i zapalił świecę. W przemówieniu zwrócił uwagę na to, że orędzie Matki Bożej z Lourdes ma wielkie znaczenie w kontekście tajemnicy Odkupienia, ponieważ wzywa do nawrócenia i pokuty. W czasie procesji różańcowej Jan Paweł II ponownie oddał się Bogu na wzór Maryi: „Dobra Matko, miej litość dla mnie; całkowicie oddaję się Tobie po to, abyś dała Mnie swojemu drogiemu Synowi, którego pragnę miłować całym sercem. Dobra Matko, obdarz mnie sercem rozpalonym dla Jezusa”.

Nawiązując do objawień św. Bernadety Soubirous, wskazał na Matkę Bożą jako wzór dla każdej kobiety. Objawiając się w grocie, Maryja powierzyła swe przesłanie dziewczynie, jakby dla podkreślenia szczególnego posłannictwa, jakie odnosi się do kobiety, kuszonej w naszych czasach przez materializm i zeświecczenie, aby była we współczesnym społeczeństwie świadkiem zasadniczych wartości, które można postrzegać jedynie oczami serca. Nawiązując do Ewangelii, która mówi o odwiedzinach Maryi u św. Elżbiety, Papież podkreślał szczególne cechy Maryi: pokorę, oddanie Bogu, miłość i bezinteresowną służbę bliźnim, które winny być wzorem dla wszystkich pokoleń.

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Lourdes w 2004 r. odbyła się z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Spod Groty Massabielskiej Papież skierował apel o odczytanie posłannictwa Maryi jako doskonałego wzoru postawy, która daje człowiekowi pełnię prawdziwej wolności. Mówiąc o aktualnym odczytaniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, Papież podkreślił pilną konieczność poszanowania kobiety w dzisiejszym społeczeństwie z uwzględnieniem zasad wiary chrześcijańskiej. Ojciec Święty zaapelował o obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Papież wyjaśnił, że postawa Maryi wzywa przede wszystkim do prawidłowego korzystania z wolności. Jan Paweł II podkreślił, że Dziewica z Lourdes ma przesłanie dla wszystkich, aby byli kobietami i mężczyznami wolnymi i pamiętali, że wolność ludzka jest wolnością naznaczoną grzechem. Ona także potrzebuje wyzwolenia, a jedynym wyzwolicielem jest Chrystus; wszak „ku wolności nas wyswobodził” (Ga 5,1).

Ks. prof. Jan Machniak (UPJPII, Kraków)

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.