Dwaj niemieccy historycy chcą „odebrać” Piusowi XII aleję w Berlinie

Nasi autorzy

Dwaj niemieccy historycy chcą „odebrać” Piusowi XII aleję w Berlinie

„Przez pokój niczego się nie traci, ale wszystko może być stracone przez wojnę” – powiedział papież Pius XII 24 sierpnia 1939 r.. fot. z książki „Przez pokój niczego się nie traci, ale wszystko może być stracone przez wojnę” – powiedział papież Pius XII 24 sierpnia 1939 r.. fot. z książki "Rok 1939" Małgorzaty i Jana Żarynów Niemieccy historycy Julien Reitzenstein i Ralf Balke postulują zmianę nazwy alei Eugenio Pacellego, czyli późniejszego papieża Piusa XII (Pacelliallee) w berlińskiej dzielnicy Dahlen na aleję Goldy Meir, pełniącej funkcję premiera Izraela w latach 1969-1974.  Jako argument wysuwają „wysoce kontrowersyjną rolę, jaką [papież] odegrał w okresie nazizmu”, a więc podpisanie przezeń – jeszcze jako kardynała sekretarza stanu – konkordatu pomiędzy III Rzeszą a Stolicą Apostolską, a także powracające wciąż zarzuty bierności wobec zagłady Żydów oraz wsparcia dla ucieczek niemieckich zbrodniarzy wojennych do Ameryki Południowej i na Bliski Wschód. Według Reitzensteina i Balkego „historia awansu społecznego [Meir] jest alternatywą dla antysemity i absolutystycznego władcy Pacellego, którego rodzina została wyniesiona do rangi dziedzicznych książąt przez faszystowskiego dyktatora Mussoliniego”.

Propozycję historyków poparł pełnomocnik rządu niemieckiego ds. walki z antysemityzmem, Felix Klein, który stwierdził, iż papież „milczał wobec Holocaustu oraz mordu na Sinti i Romach, z których wielu wyznawało wiarę katolicką, albo protestował w każdym razie mało słyszalnie. (…) Dyskusja o zmianie nazwy [alei] stwarza okazję do szerszej debaty o zachowaniu Kościoła katolickiego w czasie II wojny światowej oraz o rozliczeniu się po 1945 roku”.

Tymczasem biograf Piusa XII, Michael F. Feldkamp, wypowiedział się krytycznie na temat postulatu swoich kolegów po fachu. W rozmowie z „Tagespost” oznajmił, że jest „przerażony” „ignorancją, z jaką pominięto wyniki dziesięcioleci badań historycznych. Od dawna znane są zasługi [kard. Eugenio] Pacellego, który jako papież Pius XII osobiście doprowadził do tego, iż 600 tys. do 800 tys. Żydów zostało uratowanych przed nazistami w czasie II wojny światowej”.

Źródło: Welt, Tagespost, AM  

Krzywdy, jakie Niemcy wyrządzili Polsce i Polakom w związku z II wojną światową omawia książka prof. Wojciecha Polaka i prof. Sylwii Galij - Skarbińskiej:

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.