Donald Trump rzuca rękawicę gigantom Big Techu. Czy sąd Stanów Zjednoczonych stanie po stronie wolności słowa?
Trudno dziś przecenić wpływ mediów społecznościowych na nasze życie. Można jednak mieć wątpliwości, czy dzięki nim jest ono lepsze. Fot. Pixabay Donald Trump domaga się wydania wstępnego orzeczenia w postępowaniu toczącym się przed sądem na Florydzie w sprawie przeciwko właścicielowi Youtube. Miałoby ono polegać na nakazie przywrócenia dostępu byłego prezydenta do jego konta na platformie.
Prawnicy Trumpa już zapowiadają złożenie podobnych wniosków przeciwko innym mediom społecznościowym, które zablokowały prezydenckie konta: Twitterowi i Facebookowi.
Pam Bondi, była prokurator generalna Florydy i obrończyni Trumpa podczas procesu o impeachment, powiedziała, że jeżeli sędziowie przychylą się do stanowiska wnioskodawcy, będzie on dysponował narzędziem w postaci przyspieszonego środka prawnego pozwalającego na przywrócenie wolności wypowiedzi dla wszystkich Amerykanów i na pociągnięcie wymienionych mediów do odpowiedzialności.
W lipcu były prezydent wniósł pozwy zbiorowe przeciwko trzem medialnym gigantom, domagając się odszkodowania o nieustalonej [jak na razie] wysokości za naruszenia pierwszej poprawki do konstytucji USA, gwarantującej m. in. poszanowanie wolności słowa.
Wszystkie 3 platformy zablokowały Trumpa w styczniu b. r. po zamieszkach na Kapitolu, których okoliczności nie zostały wyjaśnione po dziś dzień.
Źródło: New York Post/Will Feuer, JO
Media społecznościowe mają dziś potężny wpływ na społeczeństwa, a ich właściciele usiłują także prowadzić własną politykę. Czy ich koncepcje mają szanse się sprawdzić? Odpowiedź pomoże nam znaleźć prof. Andrzej Nowak, który w swojej książce przystępnym językiem prowadzi nas przez różne plany i wizje na funkcjonowanie państw dawniej i dziś:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.