Do 2030 roku z Francji może zniknąć nawet 5000 kościołów i kaplic

Nasi autorzy

Do 2030 roku z Francji może zniknąć nawet 5000 kościołów i kaplic

Ponura perspektywa – francuskie dziedzictwo religijne podupada. Od 2500 do 5000 kościołów i kaplic może zniknąć do 2030 r., jeśli nie zostanie wprowadzony żaden plan ratunkowy. Opublikowany niedawno raport na temat stanu dziedzictwa religijnego we Francji, sporządzony przez senatora z Hauts-de-France Pierre'a Ouzouliasa i senator z Ardèche Anne Ventalon, dostarcza informacji na ten temat, o czym informuje francuski katolicki portal informacyjny „Aleteia”. Sekularyzacja de facto sprzyjała temu procesowi z powodu braku pieniędzy.

Raport zwraca uwagę na fakt, że stan kościołów w całej Francji jest czasem bardzo różny. Kościoły zbudowane przed 1905 r. są zwykle w znacznie lepszym stanie niż kościoły zbudowane później. W rzeczywistości te pierwsze dysponują większymi środkami na wykonanie prac związanych z renowacją obiektów sakralnych. Najbardziej zagrożone są kościoły z XX wieku, ponieważ nie cieszą się wielkim zainteresowaniem z punktu widzenia kulturalnego i są zbudowane z materiałów niskiej jakości, co powoduje, że koszty renowacji są szczególnie wysokie.

Podczas gdy na przykład, w krajach anglosaskich zagrożone kościoły są często przejmowane przez osoby fizyczne lub firmy, a następnie przekształcane w mieszkania, restauracje lub biblioteki, we Francji ma to miejsce bardzo rzadko i dotyczy „tylko” około 250 kościołów diecezjalnych.

Źródło: kath.net, AM

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.