Dlaczego święci umierali za nierozerwalność małżeństwa, a my tego nie robimy?
Święci męczennicy, tacy jak św. Jan Chrzciciel, św. Tomasz More i św. Jan Fisher, poświęcili swoje życie, aby bronić nauki Chrystusa dotyczącej nierozerwalności małżeństwa. Dlaczego jednak współczesny Kościół zdaje się unikać tego trudnego tematu?
Warto zastanowić się nad naszą postawą wobec tej kwestii, zwłaszcza patrząc na odwagę i poświęcenie tych wielkich świętych. Święty Jan Chrzciciel odważnie konfrontował się z Herodem Antypasem, krytykując jego nielegalne małżeństwo z Herodiadą. To działanie doprowadziło do jego uwięzienia i śmierci. Święci Jan Fisher i Tomasz More również odmówili poparcia małżeństwa Henryka VIII z Anną Boleyn, za co zapłacili życiem. Wszyscy trzej męczennicy oddali swoje życie, aby bronić prawdy o nierozerwalności małżeństwa.
Kiedy modlimy się, wspominając Mękę św. Jana Chrzciciela, prosimy Boga, abyśmy również mogli walczyć o wyznawanie tego, czego naucza Pan. Jednakże, czy dzisiejszy Kościół naprawdę podąża tą ścieżką? Czy kontynuujemy dzieło tych świętych w obronie nierozerwalności małżeństwa?
Nierozerwalność małżeństwa jest nauką, której Jezus udzielał w Ewangelii. Mówił on, że małżeństwo, które Bóg złączył, nie może być rozwiązane przez rozwód i ponowne małżeństwo. Święci męczennicy bronili tej prawdy, a my? Dzisiaj widzimy wysoki wskaźnik stwierdzenia nieważności małżeństw, a kultura rozwodów zdaje się zdecydowanie dominować. Czy św. Jan Chrzciciel miałby dzisiaj szansę na uzyskanie dekretu o nieważności małżeństwa?
Należy podkreślić, że stwierdzenie nieważności małżeństwa jest zgodne z nauką Kościoła, ale obecnie wydaje się, że jest stosowane zbyt często. Pytanie brzmi, czy to podejście jest odpowiednie, zwłaszcza mając na uwadze odwagę i poświęcenie świętych męczenników. Czy nie oznaczałoby to, że św. Jan Chrzciciel, św. Tomasz More i św. Jan Fisher byli bardziej oświeceni w tej sprawie niż my?
Nie możemy ignorować nauczania Jezusa na temat nierozerwalności małżeństwa, jak to czynią niektórzy w dzisiejszych czasach. To nie jest przestarzała zasada, ale nauka wywodząca się prosto z Jego ust. Zamiast tego, powinniśmy czerpać inspirację z przykładu świętych męczenników i odważnie bronić tej nauki, nie bacząc na kulturowe trendy. Tylko w ten sposób będziemy godni nosić ich imię, jednak dotychczas nasza postawa wobec tej kwestii pozostawia wiele do życzenia.
Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście wypełniamy naszą misję jako Kościół w kwestii małżeństwa i rodziny. Święci męczennicy dali nam przykład odwagi i wierności nauczaniu Jezusa. Czy dzisiejsze duchowieństwo może spodziewać się pochwał Jezusa za utrzymanie tej nauki w nienaruszonym stanie?
Musimy zrozumieć, że nasza odpowiedzialność to głoszenie i obrona nauk Jezusa, w tym na temat małżeństwa. Święci męczennicy stanowią dla nas inspirację do odwagi w stawaniu w obronie tej prawdy. Mamy obowiązek pomagać parom w trudnych małżeństwach i wesprzeć te, które mają dobre małżeństwa.
Msgr. Charles Pope
Źródło: National Catholic Register, TP
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.