Czy Rosja weźmie udział w Euro 2021? Francuzi nie chcą, by mecze odbywały się w kraju popierającym reżim Łukaszenki

Nasi autorzy

Czy Rosja weźmie udział w Euro 2021? Francuzi nie chcą, by mecze odbywały się w kraju popierającym reżim Łukaszenki

Rosyjski stadion Łużniki, fot. Wikipedia, autorstwa autorstwa Mos.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61780950 Rosyjski stadion Łużniki, fot. Wikipedia, autorstwa autorstwa Mos.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61780950 „Po głośnych wydarzeniach na Białorusi związanych z porwaniem pasażerskiego samolotu linii Ryanair i aresztowaniem Romana Protasiewicza rozgrywanie meczów piłkarskich w ramach Euro 2021 w Petersburgu, na terenie Rosji rządzonej przez Władimira Putina wspierającego reżim Aleksandra Łukaszenki, jest niedopuszczalne”, uznała grupa francuskich intelektualistów. Pismo w tej sprawie wystosowali m.in. filozof Pascal Bruckner, historyk Marie-Jo Bonnet, filozof Pierre-André Taguieff oraz biolog Jacques Testart.

„To niemożliwe, aby Rosja partycypowała w organizacji Euro 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021 r.) w atmosferze międzynarodowego napięcia i skandalu spowodowanego prowokacyjnymi działaniami dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Przejęcie i zmuszenie do lądowania cywilnego samolotu pasażerskiego w celu uprowadzenia i uwięzienia dziennikarza Romana Protasiewicza i jego dziewczyny Sofii Sapiegi, co stało się przy pełnym poparciu Władimira Putina, protektora Łukaszenki, nasiliło represje transgraniczne. To akt piractwa dokonany w Europie wymierzony w całą wspólnotę europejską”, głosi fragment wystosowanego protestu przedstawicieli francuskiej inteligencji. Czy dojdzie do odwołania meczów mających się rozegrać w Petersburgu?   

Źródło: Le Monde, MM

Zdarza się, że trudno jest oddzielić sport od polityki. Także i o tych aspektach współzawodnictwa przeczytać można w książce Krzysztofa Szujeckiego:

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Krzysztof Szujecki

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.