Czy przekroczono granice dobrego smaku? Egipska reklama usunięta wskutek protestu internautów

Nasi autorzy

Czy przekroczono granice dobrego smaku? Egipska reklama usunięta wskutek protestu internautów

Przekazy medialne mocno wpływają na odbiorców, często także kreują rzeczywistość. W korzystaniu z mediów warto zachować umiar i ostrożność, zwłaszcza, gdy odbiorcami są dzieci. Fot. Pixabay Przekazy medialne mocno wpływają na odbiorców, często także kreują rzeczywistość. W korzystaniu z mediów warto zachować umiar i ostrożność, zwłaszcza, gdy odbiorcami są dzieci. Fot. Pixabay W reklamie jednego z modeli Citroëna wystąpił egipski gwiazdor muzyki pop, Amr Diab. Jest on bardzo ceniony przez publikę w swoim kraju, ale dziś stoi w obliczu kłopotów wizerunkowych, podobnie zresztą jak sam koncern samochodowy.

W spocie muzyk zasiada za kierownicą samochodu i zatrzymuje się gwałtownie aby przepuścić atrakcyjną kobietę przechodzącą przez jezdnię, a następnie robi jej zdjęcie przy użyciu aparatu zainstalowanego w lusterku wstecznym. W kolejnej scenie kobieta wchodzi już do jego samochodu. Te fragmenty reklamy mają promować molestowanie seksualne – tak przynajmniej twierdzi amerykańsko-egipska dziennikarka i „obrończyni praw kobiet”, Reem Abdellatif. Uznaje ona reklamę za „przerażającą” i przestrzega koncern: „Fotografowanie kobiety bez jej zgody jest mroczne. Zachęcacie do molestowania seksualnego”.

Choć reklama nie jest wulgarna, nie trzeba było długo czekać na reakcję urażonych internautów.

W obliczu fali krytyki, Citroen w nocy z 29 na 30 grudnia zdecydował się usunąć tę wersję reklamy i przeprosił „wszystkie dotknięte społeczności”. Wyraża także żal z powodu „złej interpretacji tego klipu”. Amr Diab natomiast naraził się na dodatkową krytykę z powodu swojego milczenia.

Źródło: Valeurs actuelles/JO

Procesy, jakim podlega obecnie nasza cywilizacja opisuje w swojej bestsellerowej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.