Czy powstaną diagnostyczne mundury? W USA trwają prace nad niecodziennym projektem

Nasi autorzy

Czy powstaną diagnostyczne mundury? W USA trwają prace nad niecodziennym projektem

Czy żołnierze amerykańskiej armii doczekają się inteligentnych mundurów? Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Czy żołnierze amerykańskiej armii doczekają się inteligentnych mundurów? Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay Amerykańscy naukowcy pracują nad „inteligentnym mundurem” zdolnym do określania stanu zdrowia żołnierza. Mundur ma być wyposażony w będące integralną częścią tkaniny urządzenia skanujące ciało i przetwarzające dane na temat funkcjonowania organizmu w określonym środowisku i warunkach. Mundury wyprodukowane zgodnie z tą technologią będą zdolne do zasilania czujników, gromadzenia i przechowywania danych i do przekazywania ich do źródeł zewnętrznych zgodnie z komunikatami armii. Projekt jest opracowywany przy współpracy Wojskowego Instytutu Nanotechnologii (Army’s Institute for Soldier Nanotechnologies), Politechniki w Cambridge w stanie Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology) i Wojskowego Laboratorium Badawczego Rozwoju Zdolności Bojowych.

Jeden z autorów projektu, Gabriel Loke, doktorant Massachusetts Institute of Technology, w wywiadzie udzielonym Army Times opowiedział o obecnym stanie badań. Na pomysł zestawienia maleńkich włókien z mikroczipami połączonymi z czujnikami i wbudowania tych urządzeń w tkaninę wpadł dwa lata temu; miałoby to służyć przechowywaniu i przesyłaniu danych cyfrowych. Jeśli badania potwierdzą skuteczność takich urządzeń, „inteligentne mundury” będą jeszcze lepsze od inteligentnych zegarków (smart watches), ponieważ mundur ma styczność z całą powierzchnią ciała. „To oznacza, że urządzenia będą mogły odbierać sygnały z całego ciała o każdej porze dnia”, powiedział Loke.   

Zostały już przeprowadzone pierwsze eksperymenty z koszulą, w której tego typu urządzenia umieszczono pod pachami. Strój ten był w stanie z precyzją do 96% zmierzyć temperaturę ciała użytkującej go osoby. 

Włókna materiału zawierające wspomniane mikroskopijne urządzenia są grubości zwykłych nici; mogą swobodnie przejść przez ucho igły. Mogą być fabrycznie wszyte w tkaninę; niestety jak na razie mają ograniczoną odporność na wilgoć.

W zamierzeniu włókna wszyte w tkaninę „inteligentnego munduru” mają kontrolować stan zdrowia żołnierzy i informować ich np. o zaburzeniach w oddychaniu i rozregulowaniu rytmu serca. Mogą również dostarczać dane dotyczące pracy mięśni lub tętna podczas treningów.

Poza urządzeniami zdolnymi do odczytywania funkcji fizjologicznych organizmu żołnierza „inteligentny mundur” byłby także wyposażony w czujniki reagujące na stan środowiska zewnętrznego, zdolne do wykrywania substancji toksycznych, mierzenia czasu, przez jaki żołnierz był wystawiony na ich działanie, a nawet monitorowania fizycznych i psychicznych skutków oddziaływania tych substancji na jego organizm.

„To wszystko oczywiście nie miałoby większego wpływu na ciężar rynsztunku, który żołnierz musi dźwigać”, podkreśla Loke. „Nawet nie dałoby się poczuć ciężaru tych urządzeń”, mówi projektant. Obecnie trwają prace nad usprawnieniem tych rozwiązań; jak na razie „inteligentna tkanina” traci swoje właściwości po dziesiątym praniu. Istotną kwestią jest także odpowiedź na pytanie w jaki sposób dokładne informacje o stanie zdrowia żołnierza będą miały wpływ na jego psychikę w ekstremalnych warunkach?   

Źródło: Army Times/ Todd South, MM

O ciekawych posunięciach naukowców przeczytać można w miesięczniku WPiS, a wybrane teksty znalazły się w pięknie wydanej i ilustrowanej antologii: 

Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej

Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej

 

Bogactwo publicystyki miesięcznika kulturalnego „WPiS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka” jest olbrzymie. Prezentowana tu antologia zawiera wybrane eseje, artykuły i rozmowy 30 autorów z okresu 2016 – 2019. To tylko mały, ale reprezentatywny wycinek dorobku miesięcznika, który w tym roku świętuje 10-lecie istnienia. Łamy czasopisma zapełniali od początku tacy wielcy twórcy, jak Adam Bujak, ks. prof.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.