Czy Paryż zostanie odcięty od świata? Mer Anne Hidalgo ma plan zwalczania epidemii

Nasi autorzy

Czy Paryż zostanie odcięty od świata? Mer Anne Hidalgo ma plan zwalczania epidemii

„W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 w Paryżu mer Anne Hidalgo domaga się pełnej trzytygodniowej kwarantanny dla stolicy”, ogłosił jej pierwszy zastępca Emmanuel Grégoire w rozmowie z „France Info”. Skrytykował także wprowadzone przez francuski rząd „półśrodki”, potwierdzając, że pani mer popiera bardziej zdecydowane rozwiązanie, którym byłoby pełne odcięcie stolicy od kontaktów z zewnątrz na okres trzech tygodni. Według Grégoire’a „wprowadzona w Paryżu godzina policyjna to zdecydowanie za mało, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań”. Współczynnik zachorowań na COVID-19 w stolicy na 100 tys. mieszkańców wynosi 307 osób dziennie, podczas gdy w pozostałych regionach Francji na tę samą liczbę ludzi na COVID-19 zapada 207 osób dziennie.  

„Czy podjęcie większego wysiłku, aby zapewnić dostęp do respiratorów wszystkim, którzy tego potrzebują, i powrócić do normalnego życia nie jest konieczne?” pytał Emmanuel Grégoire, podkreślając jednocześnie, że „stosowane dotychczas półśrodki, choć bardzo restrykcyjne, są jednak nieskuteczne”. Propozycja wprowadzenia najsilniejszych możliwych restrykcji pojawiła się po ostatnim weekendzie, podczas którego paryżanie ignorowali większość obostrzeń sanitarnych i w związku z ładną pogodą tłumnie wyruszyli na spacery, gromadząc się w dużych grupach. Według poniedziałkowego raportu paryskiej policji, mimo licznych zakazów mieszkańcy stolicy masowo spożywali alkohol na ulicach; nie brakowało także agresywnych zachowań wobec próbujących egzekwować przepisy funkcjonariuszy.

„Nie możemy dłużej narzucać sobie na pół więziennego życia, musimy podejmować bardziej odważne decyzje. To jedyne rozwiązanie”, mówi Anne Hidalgo. Pytaniem otwartym pozostaje, czy w Paryżu nastąpi całkowite zamknięcie szkół; w tej kwestii odpowiedź pani mer zostanie podana do wiadomości publicznej w środę. Pomysł pełnego lockdownu dla Paryża krytykuje Rachida Dati, była minister sprawiedliwości Francji (za kadencji Nicolasa Sarkozy’ego) i kontrkandydatka Anne Hidalgo w ostatnich wyborach na mera Paryża. „Wiadomo już z doświadczenia, że nie da się zwalczyć skutków epidemii w trzy tygodnie”, mówi Dati, zarzucając także swojej rywalce politycznej „trzymanie ludzi w nieznośnej niepewności”. „Zaostrzenie restrykcji to najgorsze z możliwych rozwiązań ze względu na zmęczenie ludzi epidemią. Poza tym, jeśli już chcielibyśmy zamknąć Paryż w pełnym lockdownie, musielibyśmy także zamknąć cały obszar Île-de-France ze względu na powiązania miasta z tym obszarem”.

Źródło: Le Parisien, MM

Pandemia koronawirusa to Wielkie Zatrzymanie niemal całego globu. Kwestię tą rozważa w swojej bestsellerowej książce prof. Aleksander Nalaskowski:

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.