Czy papież Franciszek wysłał list do Juliana Assange’a? Partnerka założyciela Wikileaks informuje na Twitterze
Założyciel Wikileaks Julian Assange podobno otrzymał list od Ojca Świętego. Według tweeta partnerki Assange’a Stelli Moris w Niedzielę Palmową dostał on za pośrednictwem kapelana więziennego „przyjazną osobistą wiadomość od papieża Franciszka”; tweet nie odniósł się w żaden sposób do jej treści. Informacja ta nie została potwierdzona przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, które stwierdziło 30 marca, że nie ma w zwyczaju komentować prywatnej korespondencji papieża.
„Nasza rodzina chciałaby podziękować wielu katolikom i innym chrześcijanom, którzy stają w obronie jego wolności” – napisała Moris w swoim tweecie. Assange jest założycielem platformy Wikileaks, która między innymi opublikowała dowody domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez armię amerykańską. Obecnie przebywa on w więzieniu w Wielkiej Brytanii, gdzie jest przetrzymywany na podstawie wniosku o ekstradycję do USA. Stany Zjednoczone zarzucają mu m.in. szpiegostwo. W przypadku ekstradycji grozi mu do 175 lat więzienia, a w najgorszym przypadku kara śmierci. W styczniu brytyjski sąd odmówił ekstradycji ze względu na stan zdrowia osadzonego, ale Stany Zjednoczone ogłosiły odwołanie od tej decyzji.
Organizacje praw człowieka i stowarzyszenia dziennikarzy na całym świecie prowadziły kampanię na rzecz Assange’a. Już w 2019 roku Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) wezwało do uwolnienia go. „Założyciel Wikileaks jest oskarżony o coś, co nie jest penalizowane jako przestępstwo: o podżeganie do zdrady poprzez publikacje” – powiedział prezes DJV Frank Überall. Niemiecki Związek Dziennikarzy (dju) skrytykował także prześladowania Assange'a . „Niezależnie od tego, co się myśli o Assange’u jako o osobie publikacje Wikileaks są w pełni objęte wolnością prasy. Jego ekstradycja byłaby druzgocącą sprawą” – powiedziała przewodnicząca dju Tina Groll. 29 marca specjalny wysłannik ONZ ds. tortur Nils Melzer wznowił zarzuty przeciwko Wielkiej Brytanii i USA. Przez lata Assange był „systematycznie narażony na poważne błędy proceduralne”, a także na tortury psychologiczne, został też uznany za zdrajcę i szpiega, jak powiedział Melzer podczas debaty online w Bundestagu.
Papież regularnie pisze do więźniów listy, o których Watykan nie udziela informacji. Na przykład były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva poinformował o liście Ojca Świętego który otrzymał podczas pobytu w areszcie w związku z zarzutami korupcji. Takie listy są klasyfikowane przez znawców Watykanu jako gesty humanitarne i nie przedstawiają politycznej opinii Stolicy Apostolskiej.
Źródło: katholisch.de, AM
Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata
Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się. Przyglądając się z bliska zachowaniu i słuchając słów Ojca Świętego, mogliśmy przekonać się, że opinie na temat papieża Franciszka jakże często bywają krzywdzące, a jego wypowiedzi jakże często przekłamywane, poddawane lewicowej „obróbce”.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.