Czy Niderlandy przeproszą za niewolnictwo? Większość Holendrów jest temu przeciwna
Kontrowersyjne protesty Black Lives Matter spowodowały m.in. dyskusje na temat przeprosin za zjawisko niewolnictwa. fot. Pexels Według badania przeprowadzonego przez I&O Research dla gazety Trouw, większość mieszkańców Niderlandów nie uważa za konieczne, aby ich kraj przepraszał za niewolnictwo w przeszłości.
56% respondentów stwierdziło, że Niderlandy odegrały poważną rolę w historii niewolnictwa, ale 55 procent nie uważa, że to musi prowadzić do przeprosin. 31 procent uważa, że Niderlandy powinny przeprosić.
Mieszkańcy Niderlandów bez migracji w swojej historii rodzinnej są bardziej skłonni myśleć, że kraj nie musi przepraszać za swoją przeszłość związaną z niewolnictwem. 62% spośród nich stwierdziło, że przeprosiny nie są konieczne. Wśród Holendrów pochodzących z Surinamu lub Antyli 70 procent uważa, że Niderlandy muszą przeprosić. Podobnie uważają dwie trzecie Holendrów o tureckich lub marokańskich korzeniach.
Podczas światowych demonstracji Black Lives Matter w lecie zeszłego roku rozgorzała dyskusja na temat historii Niderlandów związanej z niewolnictwem. Premier Mark Rutte powiedział wtedy, że nie chce przepraszać, bo według niego doprowadziłoby to do podziału społeczeństwa na silnie oponujące grupy.
Na początku tego roku Rotterdam ogłosił, że rozważa przeproszenie za niewolnictwo w swojej historii po tym, jak szereg dochodzeń wykazało, że miasto było niezwykle zaangażowane w niechlubny proceder. Amsterdam również pracuje nad tą kwestią.
Źródło: NL Times, AM
Chrześcijańskim podejściem do innych ludzi jest miłosierdzie, którego przykład pięknie ilustruje album Białego Kruka:
Boże i ludzkie miłosierdzie
Album ukazał się w 150. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym przez 13 lat żyła oraz pełniła swą posługę i misję św. Siostra Faustyna. Apostołka Bożego Miłosierdzia i jej przesłanie znane są dzisiaj niemal w każdym zakątku świata, książka zaś ukazuje życie zakonnej wspólnoty, w której wyrosła i której pozostawiła misję głoszenia światu orędzia Miłosierdzia Faustyna Kowalska.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.