Czy Kanada poradzi sobie z otyłością? Lekarze dostali nowe wytyczne
Zgodnie z nowymi kanadyjskimi wytycznymi klinicznymi, otyłość należy definiować na podstawie stanu zdrowia pacjenta, a nie tylko jego wagi. Doradzają one również lekarzom, aby nie ograniczali się tylko do zalecania diety i ćwiczeń fizycznych. Zamiast tego powinni skupić się na przyczynach przyrostu masy ciała u pacjentów i przyjąć holistyczne podejście do zdrowia.
Wytyczne, które zostały opublikowane 4 sierpnia w czasopiśmie „Canadian Medical Association Journal” i mają być stosowane przez lekarzy pierwszego kontaktu w ich codziennej praktyce diagnostycznej i terapeutycznej, w szczególności ostrzegają przed stygmatyzowaniem otyłych pacjentów w systemie opieki zdrowotnej ze względu na ich wagę. „Dominująca narracja kulturowa dotycząca otyłości podtrzymuje założenia o osobistej nieodpowiedzialności i braku woli [chorego] oraz obarcza winą i wstydem osoby żyjące z otyłością”, stwierdzają.
Ximena Ramos-Salas, dyrektor ds. badań i polityki w Obesity Canada i jedna z autorów wytycznych, powiedziała BBC, że badania pokazują, że wielu lekarzy dyskryminuje otyłych pacjentów, a to może prowadzić do gorszych wyników zdrowotnych niezależnie od ich wagi. „Uprzedzenie co do wagi to nie tylko niewłaściwe przekonanie odnośnie do otyłości (…) ma [ono] faktycznie wpływ na zachowanie lekarzy”.
Wskaźnik otyłości wzrósł w Kanadzie trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech dekad, a obecnie według Statistics Canada około jeden na czterech Kanadyjczyków jest otyły. Wytyczne nie były aktualizowane od 2006 r. Nowa wersja została sfinansowana przez Obesity Canada, Kanadyjskie Stowarzyszenie Lekarzy i Chirurgów Bariatrycznych oraz Kanadyjskie Instytuty Badań Zdrowotnych w ramach grantu Strategy for Patient-Oriented Research.
Chociaż najnowsze wytyczne nadal zalecają stosowanie kryteriów diagnostycznych takich jak wskaźnik masy ciała (BMI) i obwód talii, uznają jednocześnie ich ograniczenia kliniczne i mówią, że lekarze powinni bardziej skupić się na tym, jak waga wpływa na zdrowie danej osoby. Według tych wytycznych niewielkie zmniejszenie masy ciała, o około 3-5 proc., może prowadzić do poprawy stanu zdrowia, a „najlepsza waga” osoby otyłej może nie być jej „idealną wagą” według BMI. Podkreślają także, że otyłość jest złożoną, przewlekłą chorobą, która wymaga leczenia przez całe życie.
„Przez długi czas otyłość kojarzyła nam się ze stylem życia… Wiązało się to z dużą dawką wstydu i obwiniania” – mówi Ramos-Salas. „Osoby z otyłością potrzebują wsparcia, tak jak osoby cierpiące na jakąkolwiek inną chorobę przewlekłą”.
Jednak zamiast po prostu radzić pacjentom, aby „jedli mniej, ruszali się więcej”, wytyczne zachęcają lekarzy do zapewniania im wsparcia w postaci terapii psychologicznej, leków i operacji bariatrycznych [czyli zmniejszania żołądka - AM].
Wytyczne nie rezygnują całkowicie ze standardowych porad dotyczących utraty wagi. „Wszystkie osoby, niezależnie od wielkości i składu ciała, mogą odnieść korzyści z przyjęcia zdrowego, dobrze zbilansowanego sposobu odżywiania się i regularnej aktywności fizycznej” – zalecają. Jednocześnie zauważają, że utrzymanie wagi jest często trudne, ponieważ mózg rekompensuje to uczuciem większego głodu, zachęcając w ten sposób ludzi do jedzenia więcej. Wiele badań wykazało, że większość ludzi, którzy chudną na diecie, odzyskuje wagę. „Diety nie działają” – mówi Ramos-Salas.
Według nowych wytycznych lekarze powinni również poprosić o pozwolenie przed omawianiem wagi pacjentów i pracować z nimi, aby skupić się na celach zdrowotnych, które są dla nich ważne, zamiast po prostu nakazywać im ograniczenie kalorii.
Źródło: bbc.com, AM
Epidemia otyłości to jeden z wielu problemów współczesnych czasów. Całościowy bilans naszej cywilizacji przedstawia w swojej okrzykniętej Książką Dekady publikacji prof. Wojciech Roszkowski:
Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.