Czy Czechy pragną powrócić do katolickich korzeni? Po ponad 100 latach figura Matki Bożej powróciła na praski Rynek Staromiejski!

Nasi autorzy

Czy Czechy pragną powrócić do katolickich korzeni? Po ponad 100 latach figura Matki Bożej powróciła na praski Rynek Staromiejski!

 

W dobie pandemii koronawirusa doszło do symbolicznego wydarzenia w czeskiej Pradze. 4 czerwca 2020 r. na Rynek Staromiejski powróciła kopia barokowej figury Najświętszej Marii Panny, wystawionej w 1652 r. jako wotum dziękczynne za ocalenie Pragi przed armią szwedzką. Miało to miejsce cztery lata po zawarciu kończącego wojnę trzydziestoletnią traktatu westfalskiego (24 października 1648 r., Münster). W listopadzie 1918 r. po upadku imperium austro-węgierskiego i po proklamacji niepodległej Czechosłowacji (28 października 1918 r.) statua Matki Bożej została zniszczona przez rozwścieczony tłum. Organizatorem tego aktu wandalizmu był czeski pisarz i członek partii socjaldemokratycznej František „Franta” Sauer, przyjaciel Jaroslava Haška. Zarówno bowiem Sauer, jak i mieszkańcy Pragi uważali wówczas figurę Najświętszej Marii Panny za symbol zniewolenia narodu czeskiego przez Austro-Węgry i Kościół katolicki. Jednak, jak przekonuje Jan Bradna – rzeźbiarz, członek Komitetu Odnowienia Figury Najświętszej Marii Panny, wydarzenia z 1918 r. były tragiczną pomyłką: „w 1652 r. wystawienie figury Matki Bożej było pomysłem mieszkańców Pragi”, mówi Bradna w wywiadzie dla BBC, „to oni przekonali cesarza Ferdynanda III Habsburga do tej inicjatywy i uzyskali jego pozwolenie”, podkreśla artysta. Warto także dodać, iż Franta Sauer na łożu śmierci żałował swojego uczynku (zmarł w 1947 r. na gruźlicę płuc), nawrócił się, odbył spowiedź generalną i przyjął ostatnie sakramenty.

Komitet Odnowienia Figury Najświętszej Marii Panny powstał w 1990 r. Jednak przeciwko przywróceniu figury Matki Bożej protestowali czescy ateiści, którzy przekonywali, iż w Czechach jest więcej niewierzących niż gdziekolwiek indziej na świecie (z wyjątkiem Korei Północnej), zatem wizerunek Najświętszej Marii Panny w stolicy nie ma racji bytu. Miejsce na praskim Rynku, gdzie niegdyś stała figura, nazywali szyderczo „pomnikiem nieistniejącego cienia”. Inicjatywę blokowali także protestanccy obywatele Czech. Dochodziło nawet do bójek zwolenników i przeciwników przywrócenia statui. Ostatecznie jednak władze miejskie Pragi wydały pozwolenie na ponowne umieszczenie jej na Rynku. Dla członków Komitetu i licznych prażan stało się to symbolem zamknięcia niechlubnego epizodu historii Czech, nazywanego „patriotycznym wandalizmem”.

Źródło: BBC News, MM

   Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.


 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.