Czy Czechy pragną powrócić do katolickich korzeni? Po ponad 100 latach figura Matki Bożej powróciła na praski Rynek Staromiejski!
W dobie pandemii koronawirusa doszło do symbolicznego wydarzenia w czeskiej Pradze. 4 czerwca 2020 r. na Rynek Staromiejski powróciła kopia barokowej figury Najświętszej Marii Panny, wystawionej w 1652 r. jako wotum dziękczynne za ocalenie Pragi przed armią szwedzką. Miało to miejsce cztery lata po zawarciu kończącego wojnę trzydziestoletnią traktatu westfalskiego (24 października 1648 r., Münster). W listopadzie 1918 r. po upadku imperium austro-węgierskiego i po proklamacji niepodległej Czechosłowacji (28 października 1918 r.) statua Matki Bożej została zniszczona przez rozwścieczony tłum. Organizatorem tego aktu wandalizmu był czeski pisarz i członek partii socjaldemokratycznej František „Franta” Sauer, przyjaciel Jaroslava Haška. Zarówno bowiem Sauer, jak i mieszkańcy Pragi uważali wówczas figurę Najświętszej Marii Panny za symbol zniewolenia narodu czeskiego przez Austro-Węgry i Kościół katolicki. Jednak, jak przekonuje Jan Bradna – rzeźbiarz, członek Komitetu Odnowienia Figury Najświętszej Marii Panny, wydarzenia z 1918 r. były tragiczną pomyłką: „w 1652 r. wystawienie figury Matki Bożej było pomysłem mieszkańców Pragi”, mówi Bradna w wywiadzie dla BBC, „to oni przekonali cesarza Ferdynanda III Habsburga do tej inicjatywy i uzyskali jego pozwolenie”, podkreśla artysta. Warto także dodać, iż Franta Sauer na łożu śmierci żałował swojego uczynku (zmarł w 1947 r. na gruźlicę płuc), nawrócił się, odbył spowiedź generalną i przyjął ostatnie sakramenty.
Komitet Odnowienia Figury Najświętszej Marii Panny powstał w 1990 r. Jednak przeciwko przywróceniu figury Matki Bożej protestowali czescy ateiści, którzy przekonywali, iż w Czechach jest więcej niewierzących niż gdziekolwiek indziej na świecie (z wyjątkiem Korei Północnej), zatem wizerunek Najświętszej Marii Panny w stolicy nie ma racji bytu. Miejsce na praskim Rynku, gdzie niegdyś stała figura, nazywali szyderczo „pomnikiem nieistniejącego cienia”. Inicjatywę blokowali także protestanccy obywatele Czech. Dochodziło nawet do bójek zwolenników i przeciwników przywrócenia statui. Ostatecznie jednak władze miejskie Pragi wydały pozwolenie na ponowne umieszczenie jej na Rynku. Dla członków Komitetu i licznych prażan stało się to symbolem zamknięcia niechlubnego epizodu historii Czech, nazywanego „patriotycznym wandalizmem”.
Źródło: BBC News, MM
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.