Czesław Ryszka: Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

Nasi autorzy

Czesław Ryszka: Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

„Wiara była fundamentem jego działalności i na pewno mamy do czynienia z cudem. Żeby w tak krótkim czasie rozwinąć tę działalność – prawdziwe imperium medialne – trzeba było ogromnej wiary, po ludzku było to niewyobrażalne. Podajmy najpierw suche liczby – „Rycerz Niepokalanej” osiągnął w Polsce nakład 800 tys. egzemplarzy – można zadać sobie retoryczne pytanie: które medium ma dziś taki nakład? W Japonii, do której o. Kolbe pojechał bez pieniędzy i znajomości języka, „Rycerz Niepokalanej” osiągnął w szczytowym okresie 75 tys. wydawanych egzemplarzy dziennie. Pierwszy japoński numer „Rycerza Niepokalanej” miał 40 tys. nakładu. Teksty o. Kolbego przetłumaczyli klerycy japońscy, którym wykładał filozofię. To był człowiek, który potrafił z niczego zrobić coś. Zasadniczym fundamentem było jednak bezgraniczne zawierzenie Niepokalanej. On nie działał z własnej inicjatywy, wszystko robił jako Jej narzędzie, Jej pomocnik – to jest ta zasada wiary, o której Pismo Święte mówi, że przenosi góry. Niepokalanów, który był owocem zapotrzebowania na rozwój mediów o. Maksymiliana, w ciągu kilku lat zgromadził ponad 800 zakonników. Można zaryzykować tezę, że gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne.”

Całość spotkania online z autorem biografii św. Ojca Kolbego „Wiara i ofiara” (wyd. Biały Kruk) Czesławem Ryszką można obejrzeć tutaj:

  

Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego

Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego

Czesław Ryszka

Któż nie słyszał o męczenniku niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Ojcu Maksymilianie Marii Kolbem, który dobrowolnie oddał życie za współwięźnia? Jest to wiedza niemal powszechna, gorzej z głębszą znajomością obfitującego w niezwykłe zdarzenia życia tego świętego. Był to człowiek o nadzwyczajnej sile wewnętrznej i niezwykle przenikliwym umyśle.

 

Spotkanie z autorem odbyło się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Czytelniczej "Pochwalmy się Polską." 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.