„COVID-19 nie zna granic.” Papież Franciszek apeluje o zaprzestanie działań zbrojnych na całym świecie
W niedzielę 29 marca ojciec święty wezwał wszystkie skonfliktowane strony do zawieszenia broni, w celu ochrony ludności przed epidemią koronawirusa. „Covid 19 nie zna granic”, powiedział papież podczas transmitowanej modlitwy Anioł Pański. Zaapelował także o natychmiastowy odzew wszystkich pozostających w stanie wojny państw na odezwę sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa z 23 marca w której także pojawiło się wezwanie do „zawieszenia broni we wszystkich zakątkach świata” aby „skoncentrować wszystkie siły na prawdziwej walce o życie ludzkie – „bitwie przeciwko koronawirusowi”.
„Proszę wszystkich o zaprzestanie wszelkich działań wojennych, stworzenie korytarzy humanintarnych i podjęcie działań dyplomatycznych zmierzających do opanowania sytuacji” – powiedział papież. W podobnym tonie wypowiadał się Sekretarz Generalny ONZ: „Światowe zawieszenie broni przyczyni się do stworzenia przestrzeni dla działań ratunkowych zwłaszcza w miejscach najbardziej dotkniętych epidemią”. Guterres zaapelował zwłaszcza do stron walczących w Jemenie o zaprzestanie walk (od 2015 r. trwa na terenie tego państwa konflikt zbrojny pomiędzy szyickimi bojówkami, które doprowadziły do obalenia rządu, a siłami Arabii Saudyjskiej dążącej do przywrócenia władzy sunnitów. Według danych ONZ wojna pochłonęła ponad 50 tys. ofiar – przyp. red.). Według Agencji Reutera obie strony odpowiedziały na apel sekretarza generalnego ONZ zawieszeniem broni z dnia 25 marca.
Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa
Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w Wielki Piątek roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.
Papież zaapelował także do wszystkich rządzących o zatroszczenie się o los więźniów w czasie pandemii. 25 marca Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka pani Michelle Bachelet wystosowała oświadczenie o realnym zagrożeniu życia skazanych, osadzonych w przepełnionych więzieniach. „W zakładach karnych ludzie często egzystują w skrajnie niehigienicznych warunkach, służba medyczna praktycznie nie istnieje. Utrzymanie dystansu i izolacja w tej sytuacji są praktycznie niemożliwe” – podkreśla Bachelet, dodając iż podobnie trudna sytuacja dotyka osoby z konieczności pozostające w wielkich skupiskach np. w domach opieki czy sierocińcach.
„W tym trudnym czasie jestem myślami z tymi wszystkimi którzy są szczególnie narażeni z powodu przymusowego pozostawania w licznej zbiorowości” – powiedział Ojciec Święty. „Proszę wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo o wykazanie się wrażliwością wobec tego poważnego problemu i o podjęcie niezbędnych działań w celu zapobieżenia tragediom” – dodaje papież.
Źródło: Catholic News Agency
Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.