Chiński sąd skazał wydawcę książek z Hongkongu na 10 lat więzienia.

Nasi autorzy

Chiński sąd skazał wydawcę książek z Hongkongu na 10 lat więzienia.

Księgarnia w Causeway Bay, Hong Kong  Fot. Wikimedia Księgarnia w Causeway Bay, Hong Kong Fot. Wikimedia

Posiadający obywatelstwo szwedzkie wydawca z Hongkongu, Gui Minhai, został skazany przez chiński trybunał ludowy średniego szczebla w Ningbo. Zarzutem, jaki mu postawiono, było dostarczanie danych wywiadowczych za granicę, jak wynika z krótkiego zawiadomienia wydanego przez sąd. Według tego zawiadomienia Gui złożył w 2018 roku wniosek o przywrócenie obywatelstwa chińskiego (co oznaczałoby, że rezygnuje ze szwedzkiego obywatelstwa) i nie zamierza odwoływać się od wyroku. Informacji tych nie można zweryfikować na podstawie niezależnego źródła. Skazanie wydawcy jest najnowszym epizodem długiej walki z rynkiem ukazujących się w Hongkongu książek krytycznych wobec chińskich władz, zawierających niekiedy pikantne szczegóły.

Gui Minhai był współwłaścicielem Mighty Current Media, wydawnictwa z Hongkongu, którego pięciu pracowników, wliczając jego samego, było przetrzymywanych na terenie kontynentalnych Chin. Czterech pozostałych zostało wypuszczonych na wolność po wyznaniach transmitowanych przez telewizję państwową; według jednego z nich, Lam Wing-kee, zostały one napisane przez władze, a on sam został zmuszony do ich wygłoszenia. Ujawnił również, że był izolowany i zastraszany w celu uzyskania nazwisk publikujących autorów oraz klientów wydawnictwa.

Sam Gui zniknął w tajemniczych okolicznościach ze swojego domu w Tajlandii w 2015 roku. Rok później zeznał publicznie ze łzami w oczach, że naruszył warunki zawieszenia kary za spowodowanie śmiertelnego wypadku po pijanemu i dobrowolnie wrócił do Chin, aby się poddać karze. W następnym roku chińskie władze ogłosiły, że został wypuszczony z aresztu, jednak zakazano mu opuszczać Chiny i nałożono na niego obowiązek regularnego zgłaszania się na policję. Na początku 2018 r. został ponownie zatrzymany przez policję, gdy podróżował pociągiem w towarzystwie dwóch szwedzkich dyplomatów.

Źródło: The Times

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.