Były prezydent USA Donald Trump w ostrych słowach o wycofaniu wojsk z Afganistanu

Nasi autorzy

Były prezydent USA Donald Trump w ostrych słowach o wycofaniu wojsk z Afganistanu

Donald Trump, fot. Wikipedia Donald Trump, fot. Wikipedia Były prezydent USA Donald Trump skrytykował wycofanie się administracji Joe Bidena z Afganistanu i spekulował, że Chiny i Rosja mogą już badać metodami inżynierii odwrotnej pozostawiony tam amerykański sprzęt wojskowy.

Rozmawiając z prezenterką Sharyl Attkisson podczas wywiadu, który wyemitowano 12 września w programie „Full Measure”, Trump potępił wycofanie się jako „niekompetentne” i ostrzegł, że prawdopodobnie zagrozi ono Stanom Zjednoczonym i przyniesie korzyści ich wrogom. Wyraził również wątpliwości co do tego, czy wojna w Afganistanie się skończyła, zauważając, jak wielu niesprawdzonych afgańskich uchodźców jest przesiedlanych do Stanów Zjednoczonych i na cały świat.

„Nie wiem [czy wojna się skończyła], ponieważ są ludzie, którzy jeżdżą teraz po całym świecie i są rozmieszczani po całym świecie, a nikt nie wie, kim oni są, Sharyl” – powiedział. „To nie są tłumacze, (...) wielu z tych ludzi będzie terrorystami”.

Były prezydent zasugerował, że przeciwnicy USA już wykorzystują zapasy broni, pojazdów opancerzonych i samolotów, które pozostawiły siły amerykańskie.

„Teraz mówię: ‘Jak oni mogą zabrać ten sprzęt?’ i gwarantuję, że Chiny i Rosja mają już nasze helikoptery Apache i rozkładają je na części, aby dowiedzieć się, jak są zrobione. Są zdecydowanie najlepsze na świecie. A oni rozkładają je na części, żeby móc robić dokładnie ten sam sprzęt. Są w tym bardzo dobrzy. To hańba”.

Od 2001 roku Stany Zjednoczone zaoferowały afgańskim siłom bezpieczeństwa szkolenie i sprzęt o wartości około 83 miliardów dolarów.

Według USA Today wojsko pozostawiło w Afganistanie 73 samoloty, z których część została unieruchomiona. Przedstawiciele Pentagonu powiedzieli, że żołnierze obsługiwali na lotnisku helikoptery bojowe Apache. Afgańscy piloci podobno polecieli niektórymi najnowocześniejszymi samolotami za granicę i porzucili większość pozostałych.

Źródło: Fox News/Jon Brown, AM

Sposoby na rządzenie państwem opisał w swojej bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.