Brytyjscy wyborcy coraz bardziej niezadowoleni z realizacji Brexitu. Do krytyki dołączają się również przeciwnicy pozostawania w Unii
Czy niezadowolenie Brytyjczyków z Brexitu będzie miało swoje polityczne konsekwencje? fot. Pixabay Niezależnie od głosów oddanych w referendum w 2016 roku, od stycznia znacznie zmienił się rozkład opinii na temat warunków umowy wyjścia z Unii Europejskiej. Badanie przeprowadzone przez brytyjskie Narodowe Centrum Badań Społecznych (NatCen), dowiodło, że tylko 12% respondentów w sierpniu 2021 roku było zdania, że Wielka Brytania zawarła dobrą umowę – oznacza to spadek z 21% w styczniu.
Opinia ta zaostrzyła się jeszcze bardziej wśród głosujących za pozostaniem w Unii – niezadowoleni nie stanowią już 53% tej populacji, ale aż 66%.
Także wśród zwolenników Brexitu rozkład poglądów jest również zdecydowanie na niekorzyść administracji Borisa Johnsona. Brexitowcy coraz rzadziej twierdzą, że zostały osiągnięte dobre warunki wyjścia z Unii. W styczniu 35% z nich sądziło, że Johnson wynegocjował dobrą umowę wobec 22% twierdzących przeciwnie; po kilku miesiącach 36% respondentów mówiło, że jest ona zła – wobec 22% będących innego zdania.
Politolog John Curtice z uniwersytetu w Strathclyde, który nadzorował powstawanie raportu, powiedział, że jego wyniki wskazują na znaczną niechęć wobec umowy po obu stronach sporu politycznego, jednak wynikającą z przeciwstawnych powodów. Według niego „umowa brexitowa jest krytykowana z dwóch kierunków – przez tych, którzy opierają się temu rozwiązaniu co do zasady, i tych, którym nie podoba się sposób, w jaki zostało ono zaimplementowane w praktyce”.
Wszystko to następuje po ujawnieniu się serii negatywnych skutków umowy, począwszy od kłopotów brytyjskich eksporterów ryb, a skończywszy na niedoborze kierowców ciężarówek i zbożach gnijących na polach. Rząd ugrzązł w dodatku w ponownych negocjacjach części umowy odnoszącej się do Irlandii Północnej.
Źródło: The Independent/Jon Stone, JO
Prowadzenie skutecznej polityki to nie lada sztuka. Wskazówek można szukać w historii:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.