Biskupi potępili przynależność do masonerii – masoni zostali wykluczeni z przyjmowania sakramentów

Nasi autorzy

Biskupi potępili przynależność do masonerii – masoni zostali wykluczeni z przyjmowania sakramentów

Konferencja Episkopatu Kamerunu (CENC) opublikowała niedawno list pasterski potępiający masonerię, różokrzyżostwo i czary, wzywając wszystkich katolików do przeciwstawienia się tym grupom i wierzeniom. Podpisanie listu  to przypuszczalnie  jeden z pierwszych publicznych aktów nowo mianowanego przewodniczącego krajowej konferencji episkopatu, bp. Abrahama Bialo Kome z Bafang (zachodni Kamerun). Wszyscy inni biskupi kameruńscy także poparli ten tekst. Podobna inicjatywa pojawiła się w latach 90., kiedy episkopat Kamerunu po raz pierwszy opublikował dokument potępiający „ezoteryczne sekty”.  Wiadomości o liście, który ukazał się pod koniec czerwca, zostały opublikowane w lokalnej prasie 4 lipca, a następnie przyciągnęły uwagę mediów międzynarodowych. Według cameroun.web dokument został faktycznie podpisany 4 maja podczas zgromadzenia ogólnego CENC.

Biskupi jasno dali do zrozumienia, że ​​martwią się rosnącym powodzeniem tych ruchów antychrześcijańskich, których nie wahają się pokazać jako niezgodnych z przynależnością do Kościoła katolickiego: „Obecnie w niektórych parafiach naszych diecezji, w radach parafialnych, a nawet w niektórych organizacjach diecezjalnych jest na odpowiedzialnych stanowiskach coraz więcej osób należących do masonerii, różokrzyżowców lub związanych z czarami, którym udziela się sakramentów, jakie Jezus Chrystus powierzył naszej Świętej Matce Kościołowi, bez żadnego problemu ”, napisali. „Taka sytuacja wymaga wyjaśnienia”. Ich słowa pokazują bardzo jasno, że praktyki te uniemożliwiają godne przyjęcie Komunii Świętej, dopóki nie zostaną zerwane więzy ze wspomnianymi organizacjami lub praktykami.

Cameroun.web skomentował, prawdopodobnie cytując część dokumentu, który nie jest dostępny w Internecie: „W miarę upływu czasu praktyki ezoteryczne coraz częściej znajdują miejsce, aby prosperować w społeczeństwie. Naiwni i nieposiadający potrzebnej wiedzy są głównymi ofiarami wyznawców tych okultystycznych praktyk. Widząc, że to zjawisko wyznacza swoje przyczółki w kościołach w celu zwiedzenia chrześcijan ze ścieżki prawdy, biskupi postanowili zrezygnować z powściągliwości, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się  takich wydarzeń ”.

Zrównanie wolnomularstwa i różokrzyżostwa z tradycyjnymi czarami, jak to uczynili biskupi, nie może być przyjemne dla masonów i różokrzyżowców, którzy szczycą się odrzuceniem jakiegokolwiek dogmatu lub nieracjonalnego zachowania, jak by to sami ujęli. Wymienienie razem z afrykańskimi czarownikami, jako tymi, którzy bez skrupułów żerują na niewiedzy i łatwowierności prostych ludzi, musiało ich jeszcze bardziej zranić. Wspólnym czynnikiem jest tu jednak okultyzm: grupy te działają jako tajne stowarzyszenia, aby dążyć do celów, których nie ujawniają całkowicie zwykłym ludziom, jednocześnie przywołując jakąś formę świata duchowego, który może być tylko przeciwny Bogu Wszechmogącemu.

Jak to określili biskupi: „ W imię naszego obowiązku nauczania, dajemy wam ten list pasterski nie tylko po to, aby przypomnieć główne założenia  Magisterium o masonerii, różokrzyżowcach i wierze w czary, ale także dać wam pasterskie wskazówki, aby oświecić i podtrzymać waszą wiarę w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał ”. Dokument wyjaśnia następnie poważne zastrzeżenia  Kościoła wobec tych trzech grup okultystycznych.

List pasterski biskupów Kamerunu nie może być bardziej aktualny, jeśli chodzi o czary. Przynajmniej jednym z celów nadchodzącego Synodu o Amazonii, jak to określono w niedawno opublikowanym dokumencie roboczym ( Instrumentum laboris), jest wyraźnie docenianie i promowanie tradycyjnych tubylczych obrzędów i medycyny, nawet jeśli są one często powiązane lub nawet identyczne z czarami i ceremoniami panteistycznymi. W ten sposób promuje się także relatywizm, który jest charakterystyczną cechą masonerii.

Biskupi Kamerunu zwracają się w szczególności do wszystkich osób odpowiedzialnych za nauczanie wiary wśród katolików, aby spełniły swój obowiązek w tym zakresie. Powinni „zintensyfikować solidne i jednoznaczne nauczanie doktryny katolickiej, ponieważ ignorancja jest decydującym czynnikiem w przywiązaniu wiernych Chrystusa do gnostyckich sekt i grup” - napisali biskupi .

To nie pierwszy raz, gdy afrykańscy biskupi wypowiedzieli się wyraźnie przeciwko masonerii, różokrzyżowcom i czarom. Na przykład w maju 2018 r. Konferencja Episkopatu Wybrzeża Kości Słoniowej opublikowała 53-stronicowy dokument wyjaśniający niezgodność między katolicyzmem a masonerią, a także oferujący rady, jak  generalnie oprzeć się pokusie wejścia do tej grupy. Potępiono także „relatywizm” właściwy masonerii i jej patrzenie na Jezusa Chrystusa jako wyjątkowego człowieka, ale nie jako Syna Bożego. Biskupi przypomnieli w szczególności, że pozycja Kościoła katolickiego w odniesieniu do masonerii nigdy się nie zmieniła i że kodeks prawa kanonicznego z 1983 r. potwierdził „negatywną ocenę Kościoła” w odniesieniu do stowarzyszeń masońskich.

Źródło: Life Site News

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.