Będzie nowy święty? Kanonizacja patrona młodzieży i studentów możliwa w jubileuszowym 2025 roku
Piotr Jerzy Frassati w górach. Fot. Wikimedia Bł. Piotr Jerzy Frassati, bo to o nim mowa, może zostać ogłoszony świętym podczas nadchodzącego Roku Jubileuszowego 2025 – twierdzi szef watykańskiego biura zajmującego się kanonizacjami.
Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, ogłosił 26 kwietnia podczas zgromadzenia narodowego Akcji Katolickiej, że kanonizacja Frassatiego „jest na horyzoncie”, podaje Katolicka Agencja Informacyjna (CNA), cytując artykuł w „Avvenire”, biuletynie Konferencji Episkopatu Włoch.
Frassati, który zmarł w 1925 r. w wieku 24 lat, był tercjarzem dominikańskim, znanym ze swojej działalności charytatywnej, i zapalonym alpinistą. Na fotografii przedstawiającej jego ostatnią wspinaczkę Frassati napisał frazę „Verso L’Alto”, co oznacza „na wyżyny”, „w górę”. Zdanie to stało się mottem katolików zainspirowanych przez Frassatiego do dążenia na szczyt, czyli do życia wiecznego z Chrystusem, podaje CNA. Podkreśla też, że Frassati cieszy się dziś szczególną popularnością wśród młodych katolików ze względu na jego entuzjastyczne świadectwo świętości, które sięga „aż na wyżyny”.
W wieku 17 lat Frassati, młody mężczyzna z Turynu w północnych Włoszech, wstąpił do Towarzystwa św. Wincentego à Paulo i większość swojego wolnego czasu poświęcał opiece nad biednymi, bezdomnymi i chorymi, a także weteranami I wojny światowej.
Również we wczesnej młodości Piotr Jerzy wstąpił do Sodalicji Maryjnej i Apostolstwa Modlitwy, miał też pozwolenie na codzienną Komunię Świętą, co było wówczas rzadkością.
Podobno jako przeciętny uczeń w szkole Frassati był uważany za niezwykłego w swojej „zwyczajności” – zauważa Katolicka Konferencja Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB). Dodaje, że od tego czasu jego motto „Verso L’Alto” odzwierciedla jego filozofię wspinaczki górskiej oraz katolickie spojrzenie na życie i przygodę. Jego postać jest przeciwstawiana stereotypowi, że święci to nieśmiali samotnicy, którzy gardzą tym życiem i tęsknią za następnym światem.
Frassati zmarł na polio 4 lipca 1925 roku. Przypuszczalnie zaraził się od chorych, którym posługiwał. Papież Jan Paweł II, który beatyfikował Frassatiego w 1990 roku, nazwał go „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”, który był „całkowicie zanurzony w tajemnicy Boga i całkowicie oddany nieustannej służbie bliźniemu”. Obecnie konieczne jest zatwierdzenie przez Kościół cudu za jego wstawiennictwem, co umożliwi uznanie go za świętego.
„Wyznaczając Frassatiego jako jednego ze swoich głównych patronów, Kościół dał młodzieży i młodym dorosłym doskonały wzór do naśladowania w ich własnej drodze” – deklarują członkowie amerykańskiego USCCB. „Podobnie jak Frassati, młodzi ludzie w swoim codziennym życiu nieustannie wyruszają w podróż ‘na wyżyny’, aby spotkać Chrystusa we wszystkim, a w sposób szczególny poprzez wspólnotę Kościoła i Najświętszej Eucharystii” – dodają.
Źródło: catholicherald.co.uk, AD
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.