Beata Mazurek: Dziwi fakt, że Niemcy wyłamały się z ustaleń i dokonały zakupu szczepionek na własną rękę, głęboko naruszając zasadę unijnej solidarności

Nasi autorzy

Beata Mazurek: Dziwi fakt, że Niemcy wyłamały się z ustaleń i dokonały zakupu szczepionek na własną rękę, głęboko naruszając zasadę unijnej solidarności

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek skierowała dziś pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie unijnej strategii szczepień.

„Pandemia COVID-19 to historyczne wyzwanie dla całej Europy i całego świata” - czytamy w piśmie. Europosłanka zwróciła uwagę, że w tych trudnych czasach bardziej niż kiedykolwiek potrzeba jedności w działaniu i podejmowaniu decyzji, by skutecznie przeciwstawić się zarazie. Jak wskazała, służyć ma temu wspólna unijna strategia szczepień na którą zgodziły się wszystkie państwa członkowskie i która daje Komisji mandat do negocjowania i zakupu szczepionek przeciw COVID-19 dla wszystkich państw wspólnoty. „Dziwi więc fakt, że Niemcy wyłamały się z tych ustaleń i dokonały zakupu szczepionek na własną rękę, głęboko naruszając zasadę unijnej solidarności” - stwierdziła.

Mając na uwadze to niewłaściwe zachowanie i złamanie umowy przez Niemcy, polska polityk pytała, czy Komisja miała wiedzę i wyraziła zgodę na zawarcie osobnej umowy przez Niemcy na zakup szczepionek przeciwko COVID-19. „Jakie konsekwencje prawne zamierza wyciągnąć Komisja wobec Niemiec w związku z ewidentnym złamaniem umowy przez ten kraj, upoważniającej Komisję do negocjacji i zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla państw członkowskich?” - dopytywała. Beata Mazurek chciała też wiedzieć, czy stosowanie podwójnych standardów i faworyzowanie niektórych państw członkowskich nie zagrozi jedności Unii Europejskiej i czy nie stanie się niebezpieczną normą w działalności unijnych instytucji.

***

Z ilu jeszcze przewinień nie rozliczyli się Niemcy? Piszą o tym w swojej książce prof. Wojciech Polak oraz prof. Sylwia Galij - Skarbińska:

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.