Atak na Boże Narodzenie w Europie trwa; mer miasta Béziers zmuszony do usunięcia bożonarodzeniowej szopki

Nasi autorzy

Atak na Boże Narodzenie w Europie trwa; mer miasta Béziers zmuszony do usunięcia bożonarodzeniowej szopki

Mer miasta Béziers Robert Ménard został sądownie zmuszony do usunięcia tradycyjnej szopki z budynku ratusza. Francuska Liga Praw Człowieka uznała, że zainstalowanie szopki w budynku publicznym było niezgodne z prawem. Jak podaje dziennik „Le Figaro”, w środę 14 stycznia Sąd Administracyjny miasta Montpellier nakazał włodarzowi miasta Béziers usunięcie szopki z ratusza w ciągu 24 godzin pod groźbą grzywny po 100 euro za dzień. Nakaz sądowy poparła Liga Praw Człowieka, która uznała, że „szopka ewidentnie przedstawia scenę Bożego Narodzenia, co stoi w sprzeczności z wymogami zachowania neutralności miejsc publicznych”. Robert Ménard odpowiedział, że „musi być posłuszny nakazowi sądowemu, jednak jest zbulwersowany brutalnością wyroku w związku ze sprawą dotyczącą tradycji, która, jak do tej pory służyła integracji środowiska miejskiego Béziers”. Nie zniechęcając się wyrokiem sądowym, mer uznał, że nakaże przeniesienie szopki na dziedziniec przed ratuszem. Niestety, nie jest to pierwszy przypadek, kiedy włodarz miasta został pociągnięty do odpowiedzialności karnej za ustawienie w miejscu publicznym szopki bożonarodzeniowej. W listopadzie bieżącego roku mer miasta Beaucaire Julien Sanchez także został zmuszony do usunięcia tradycyjnej prowansalskiej szopki z budynku ratusza; tym razem zadecydował o tym nakaz francuskiej Rady Stanu.

 

Źródło: Valeurs Actuelles; le Figaro, MM

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

 

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.


 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.