Niemiecka telewizja ARD krytykuje TVP, że 3 maja pokazała defiladę wojskową zamiast Tuska…

Nasi autorzy

Niemiecka telewizja ARD krytykuje TVP, że 3 maja pokazała defiladę wojskową zamiast Tuska…

Fot. TVP info Fot. TVP info

Według pierwszego programu niemieckiej telewizji ARD w Polsce dochodzi do ataków na wolność mediów, o czym ma świadczyć sytuacja w TVP. 3 maja w głównym wydaniu wiadomości „Tagesschau” o godzinie 20 wyemitowano dotyczący Polski krótki materiał. Okazją do tego był obchodzony tego dnia Światowy Dzień Wolności Prasy. Materiał autorstwa Dirka Lipskiego nawiązał do przemówienia Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim.

Według ARD Tusk to „najważniejszy polityk opozycyjny w Polsce”. Zwrócono uwagę na to, że gdy TVN transmitowała na żywo przemówienie szefa Rady Europejskiej z okazji Dnia Konstytucji, w TVP Info można było „jedynie” oglądać wojskową defiladę. Na temat sytuacji w TVP wypowiedział się jej były dziennikarz, Jan Ordyński, według którego szefowie wywierali na niego presję, by informował o działaniach rządu wyłącznie pozytywnie. „Atmosfera coraz bardziej się zagęszczała (…) Przyszli ludzie, którzy nie tolerowali sprzeciwu. Oczekiwali od nas, że będziemy informować tylko w jeden sposób, że się całkowicie podporządkujemy” – relacjonował. Stwierdził, że w programie „nie ma miejsca na żadne wątpliwości i pluralizm”.

Niemiecki autor materiału podał ponadto, że po zwycięstwie PiS w 2015 r. zwolniono ponad 200 dziennikarzy, z których część została zmuszona do odejścia; innych zdegradowano. ARD poinformowała również, że przed objęciem władzy przez tę partię Polska znajdowała się na 18. miejscu w rankingu wolności prasy organizacji Reporterzy bez Granic. Następnie notowała stały spadek, a w 2019 roku zajmuje 59. miejsce.

W niemieckim materiale nie pojawiła się natomiast wzmianka o tym, że telewizja publiczna jest misyjna i tym samym jej obowiązkiem była transmisja obchodów państwowych. Niemiecki dziennikarz nie wziął poza tym pod uwagę, że dla Polaków defilada mogła być ciekawsza od Donalda Tuska. Nie skrytykował także skandalicznego wystąpienia antyklerykalnego, które miało miejsce przed wykładem Tuska.

Źródło: Deutsche Welle

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.