Afrykańscy biskupi apelują o pomoc dla kontynentu. Problemem są choroby i głód.

Nasi autorzy

Afrykańscy biskupi apelują o pomoc dla kontynentu. Problemem są choroby i głód.

Ojciec Święty Jan Paweł II w Afryce  Fot. Archiwum Białego Kruka Ojciec Święty Jan Paweł II w Afryce Fot. Archiwum Białego Kruka

Biskupi Afryki zaapelowali do Unii Afrykańskiej o uwrażliwienie krajów członkowskich, aby poczyniły wkład w utworzenie Funduszu Solidarności, który zostanie wykorzystany do poprawy zdrowia ludności kontynentu.

W oświadczeniu wydanym w dniu 31 maja 2020 i podpisanym przez przewodniczącego Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM), kard. Philippe Ouédraogo, biskupi wezwali przywódców afrykańskich, aby zapewnili, że „ograniczone dostępne zasoby będą wykorzystywane do wsparcia tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy, zwłaszcza najbiedniejszych z biednych, i nie trafią ostatecznie poprzez korupcyjne praktyki do kieszeni ludzi z powiązaniami politycznymi”.

Uznając inicjatywy podjęte już przez bilateralne i multilateralne agencje pomocowe w zakresie zarządzania skutkami pandemii COVID-19, afrykańscy duchowni poprosili je dalej o bliższe przyjrzenie się przypadkowi Afryki, której obecnie brakuje zasobów do walki z pandemią. Ponadto zwrócili się do tych agencji z prośbą o znaczne umorzenie długów krajów afrykańskich, aby umożliwić im ożywienie ich gospodarek. Biskupi wezwali również międzynarodowe firmy i przedsiębiorstwa, które polegają na surowcach z Afryki, aby znacząco wspierały kraje przyjmujące, by umożliwić im świadczenie podstawowych usług społecznych, takich jak szpitale, szkoły, odpowiednie i niedrogie mieszkania. Wyrazili także uznanie dla odpowiednich rządów w ich wysiłkach na rzecz powstrzymania gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa na kontynencie i zachęcali je do ochrony zdrowia ludności. Podziękowali również wszystkim pracownikom służby zdrowia i zakonnicom, którzy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem w łagodzenie cierpienia chorych. Zachęcali także instytucje kościelne bezpośrednio zaangażowane w walkę z pandemią, aby pozostały niezachwiane i współpracowały z innymi instytucjami spoza Kościoła w promowaniu dobrego zdrowia wszystkich mieszkańców Afryki i Madagaskaru.

Duchowni zwrócili uwagę na to, że Bóg nie porzucił swych dzieci w tych trudnych czasach, szczególnie tych zarażonych i dotkniętych przez Covid-19, ale codziennie pracował przez lekarzy, pielęgniarki, pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i opiekunów, którzy znaleźli się na pierwszej linii tego zagrożenia, ryzykując życiem.

W oświadczeniu wezwano również wszystkich synów i córki kontynentu afrykańskiego, by „odnowili wartość solidarności, która ukształtowała nasze społeczeństwa, aby lepiej stawić czoła skutkom pandemii i móc polepszyć nasze gospodarki. W czasach, gdy wielu jest w wielkiej potrzebie, pomóżmy im doświadczyć miłości Boga. W tym samym duchu nie piętnujmy tych, którzy wyzdrowieli z choroby COVID-19, ale przyjmujmy ich ciepło i sprawmy, by czuli się szczęśliwi z powrotu do swoich rodzin lub społeczności. Połączmy siły, aby osiągnąć harmonijny rozwój, dbając o godność ludzką i zrównoważony rozwój przyszłych pokoleń”.

Biskupi wykorzystali oświadczenie, aby raz jeszcze wyrazić solidarność ze wszystkimi zarażonymi i dotkniętymi COVID-19 i zapewnić ich o codziennych modlitwach. Wezwali wszystkich, by „codziennie zwracali się do Ducha Świętego i modlili się, aby wciąż napełniał serca wiernych nadzieją i odwagą, rozpalał we wszystkich narodach świata ogień swojej miłości, odnawiał oblicze ziemi, położył kres pandemii i utorował drogę do pojawienia się nowego świata”.

Źródło: secam.org, AM

   Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.