Abp Marek Jędraszewski do rodzin i małżeństw: Tylko człowiek wpatrzony w Chrystusa odkrywa pełną prawdę o sobie.
Abp. Marek Jędraszewski Fot. Adam Bujak/Archiwum Białego Kruka
Jakże wielki jest człowiek, który wpatrzony w tajemnicę Jezusa Chrystusa odkrywa w Nim pełną prawdę o sobie i Bogu. Jakże nieszczęsny jest człowiek, który odrzucając Jezusa Chrystusa nie wie kim jest, skąd się wywodzi i dokąd zmierza - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji spotkania opłatkowego rodzin i małżeństw Archidiecezji Krakowskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Arcybiskupa oraz wszystkich zebranych powitał kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II, ks. Mateusz Hosaja. Stwierdził, że papież w czasie kolędowym spotykał się z ludźmi, z życzliwością i otwartością podchodząc do każdego. – Niech ten dar wspólnej Eucharystii w domu św. Jana Pawła II (…) będzie czasem spotkania, radości, niech wypełni nasze serca nadzieją, mocą, niech nas prowadzi do naszych domów – powiedział i poprosił metropolitę krakowskiego o przewodniczenie Mszy św. i wygłoszenie Słowa Bożego.
Na początku homilii arcybiskup nawiązał do Ewangelii, w której Jan Chrzciciel stwierdził, że Chrystus jest Synem Bożym. Uczniowie Jana Chrzciciela podążyli za Jezusem. Św. Jan pisał w jednym ze swoich listów, że apostołowie oznajmiają to, czego doświadczyli, ponieważ objawiło się im Życie. Dał swe świadectwo, potwierdzając, że Jezus jest Bogiem i prawdziwym człowiekiem. W końcowych fragmentach św. Jan pisał, że wiara w Chrystusa jest zwycięstwem. – Wiara chrześcijańska polega nie tylko na tym, by wierzyć, że Jezus przyjął ludzką naturę, będąc bratem każdej i każdego z nas. Chrześcijaństwo polega na tym, by przyjąć jako prawdziwe to świadectwo, które dał Jan Chrzciciel o Jezusie z Nazaretu w chwili Jego chrztu w Jordanie: On jest prawdziwe Synem Bożym – powiedział metropolita. Chrześcijanie pierwszych wieków wiedzieli, że cesarz nie jest synem Boga, nie zasługuje na boską cześć i wybierali męczeństwo.
– Odnieść zwycięstwo nad światem to uwierzyć w pełną prawdę o Jezusie Chrystusie, prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku. Tej prawdy chrześcijanie będą bronić jako największej świętości, o niej świadczyć i dla niej oddać własne życie – stwierdził arcybiskup. Podkreślił, że historią Kościoła jest dawanie nieustannego świadectwa o Bożym Synu.
Arcybiskup przypomniał, że nauczanie św. Jana Pawła II było wołaniem i prośbą o otwarcie drzwi Chrystusowi dla dobra ludzi. Jedynie Jezus wie, co w swoim sercu kryje człowiek i jest dla niego kluczem do zrozumienia siebie.
Współczesność to czas wielkiego zagubienia i podważania oczywistych prawd o człowieku, w myśl groźnych ideologii. Przez odrzucenie prawdy o Jezusie Chrystusie, Bożym Synu, brakuje obiektywnego porządku wartości, a człowiek usiłuje postawić się na miejscu Boga, rozgłaszając fałsz. Tylko człowiek wpatrzony w Jezusa ma nadzieję na wieczne zbawienie. – Jakże wielki jest człowiek, który wpatrzony w tajemnicę Jezusa Chrystusa odkrywa w Nim pełną prawdę o sobie i Bogu. Jakże nieszczęsny jest człowiek, który odrzucając Jezusa Chrystusa nie wie kim jest, skąd się wywodzi i dokąd zmierza – powiedział arcybiskup. Stwierdził, że łaska i pokój może być udziałem tych, którzy na wzór pasterzy i Mędrców ze Wschodu przybędą przed oblicze Jezusa, padną przed Nim na twarz i złożą dary swego serca wyznając, że On jest Królem, Synem Bożym i Zbawicielem. – Wyznając tę prawdę i pogłębiając się w niej, jesteśmy uświęcani w Jezusie Chrystusie i pojmujemy na czym polega nasze powołanie do świętości – zakończył arcybiskup.
Źródło: Archidiecezja Krakowska
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 3.
Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.