Abp Jędraszewski: Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Człowiek jest w stanie usprawiedliwić wtedy największą zbrodnię.

Nasi autorzy

Abp Jędraszewski: Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Człowiek jest w stanie usprawiedliwić wtedy największą zbrodnię.

Abp. Marek Jędraszewski  Fot. Adam Bujak/Archidiecezja Krakowska Abp. Marek Jędraszewski Fot. Adam Bujak/Archidiecezja Krakowska

– Człowiekowi i całym społeczeństwom jest potrzebny Bóg, jako transcendentny fundament ładu moralnego, etycznego i prawnego – mówił abp Marek Jędraszewski w panelu dyskusyjnym podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Metropolita krakowski wygłosił słowo w ramach panelu zatytułowanego: „Czy religia jest jeszcze potrzebna człowiekowi?”. Na początku, powołując się na badania Petera Bergera arcybiskup zauważył, że mimo przewidywań socjologów z lat 80., na świecie następuje rozwój religijności.

Współczesny kryzys struktur wynika z procesu, który zaczął się już w XVI wieku, gdy chrześcijaństwo zostało podzielone. Mimo wszystko człowiek nadal potrzebuje wspólnoty. – Wielki wysiłek duszpasterski Kościoła Katolickiego idzie w kierunku tego, by tworzyć wspólnoty i sprzeciwiać się pochwale indywidualizmu oraz relatywizmu – stwierdził metropolita krakowski. Tylko we wspólnocie człowiek jest w stanie rozwijać się i odkryć sens życia. Odpowiedzią Kościoła na współcześnie propagowany styl życia bez Boga jest budowanie cywilizacji miłości.

Arcybiskup zauważył, że Bóg jest potrzebny światu, ponieważ wiara i religia zapewniają ład moralny, społeczny i etyczny. – Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Człowiek jest w stanie usprawiedliwić wtedy największą zbrodnię – podkreślił.

Współcześnie usiłuje się podważyć porządek antropologiczny. Przedstawiciele różnych religii jednoznacznie się temu sprzeciwiają. – Mamy do czynienia z ideologiami, które uderzają w istotę człowieczeństwa, a ochronę tego człowieczeństwa znajdujemy w religiach – stwierdził metropolita.

Przypomniał, że poprzedniego wieczoru ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa, w której wzięło udział wielu młodych ludzi. Było to ich publiczne świadectwo wiary. Wyraził swą nadzieję, że współczesna krytyka Kościoła minie. – Chrześcijaństwo zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa i było prześladowane – dodał.

Odpowiadając na pytanie, dotyczące współpracy Kościoła i samorządów, arcybiskup wskazał, że organizacja Światowych Dni Młodzieży to przykład takiego współdziałania. Także obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości prowadziły do wielu spotkań, również w kościołach. Parafie często współpracują z samorządami, jednak dla ludzi często jest to tak naturalne, że niezauważalne.

Metropolita podkreślił na koniec, że bez Boga nie można zbudować szczęścia człowieka i społeczności.

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.