7 rzeczy, które musisz wiedzieć o św. Faustynie i jej wizji piekła
Choć katolicy na całym świecie znają św. Faustynę Kowalską i jej związek z Bożym miłosierdziem, wielu może nie wiedzieć, w jaki sposób Jezus mówił do niej o jej powołaniu, piekle i misji głoszenia miłosierdzia Bożego. Oto siedem ważnych faktów, które warto wiedzieć o tej popularnej świętej:
1. Miała na imię Helena.
Św. Maria Faustyna Kowalska od Najświętszego Sakramentu urodziła się w Polsce jako Helena Kowalska 25 sierpnia 1905 r. Zmarła 5 października 1938 r., wybrana przez Jezusa i Maryję na apostołkę Bożego miłosierdzia. Została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II 30 kwietnia 2000 r. Jej święto przypada 5 października.
2. Nie planowała zostać zakonnicą.
Młoda Helena nie miała zamiaru wkraczać w życie zakonne, jednak w wieku 19 lat, podczas zabawy tanecznej, na której była ze swoją siostrą Natalią w Łodzi, miała wizję cierpiącego Jezusa, który ją zapytał: „Dokąd cię cierpiał będę i dokąd Mnie zwodzić będziesz?”. Po modlitwie w katedrze wyjechała do Warszawy, gdzie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. 30 kwietnia 1926 r. w wieku 20 lat założyła habit i przyjęła imię zakonne.
3. Jezus dokładnie opisał jej, jak powinien wyglądać obraz Jego Bożego miłosierdzia.
Faustyna napisała, że w niedzielę 22 lutego 1931 r., kiedy przebywała w swojej celi w Płocku, po częściowym wyzdrowieniu z gruźlicy, Jezus ukazał się jej ubrany w białą szatę, a z Jego serca wychodziły czerwone i blade promienie. Jak podaje jej Dzienniczek, Jezus kazał jej „namalować obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: ‘Jezu, ufam Tobie’. Pragnę, aby ten obraz był czczony najpierw w waszej kaplicy, a potem na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która będzie czcić ten obraz, nie zginie”.
4. Miała wizję piekła.
W październiku 1936 r. podczas ośmiodniowych rekolekcji anioł zaprowadził ją do, jak to określiła, „otchłani piekielnych”, które opisała w swoim Dzienniczku jako miejsce „wielkich mąk” i „ognia, który przeniknie duszę nie niszcząc jej, co równa się strasznemu cierpieniu”. To piekło było wypełnione ciemnością i pomimo tej ciemności „diabły i dusze potępionych widzą siebie nawzajem i całe zło, zarówno cudze, jak i własne”.
5. Pokazano jej różne poziomy piekła.
Według Paula Kengora, profesora nauk politycznych w Grove City College i współpracownika National Catholic Register, Faustyna „obserwowała fragmenty piekła przypominające Dantego, zarezerwowane dla konkretnych mąk w tym upadłym świecie”. „Są jaskinie i doły męki, w których jedna forma udręki różni się od drugiej,” zanotowała w swoim Dzienniczku Faustyna. „Są specjalne tortury przeznaczone dla poszczególnych dusz. To są udręki zmysłów. Każda dusza doświadcza strasznych i nieopisanych cierpień, związanych ze sposobem, w jaki zgrzeszyła”.
6. Większość potępionych nie wierzyła w piekło.
Faustyna stwierdziła, że to, czym się dzieliła, było jedynie „bladym cieniem tego, co widziałam. Ale zauważyłam jedną rzecz: większość dusz, które tam są, to te, które nie wierzyły, że istnieje piekło”. W swoim Dzienniczku zeznała: „Ja, siostra Faustyna Kowalska, z rozkazu Bożego odwiedziłam otchłanie piekielne, aby móc o tym duszom opowiadać i świadczyć o jego istnieniu”.
7. Jej wizja miała na celu zbawienie dusz.
Dr Paul Kengor z National Catholic Register powiedział, że „choć są one przerażające, [te wizje] również odzwierciedlają pozytywną potrzebę miłosierdzia. Poprzez te wizje i ich posłańców Bóg daje nam kolejną szansę. Ostrzega się nas, abyśmy zaprowadzili porządek, przestali grzeszyć i szukali nawrócenia i odkupienia, zanim nie będzie za późno”.
Jeśli interesuje Cię życie św. Siostry Faustyny, polecamy audiobook „Dzienniczek św. Siostry Faustyny” - czytany przez Halinę Łabonarską, a także książkę „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022” Wojciecha Roszkowskiego, gdzie na str. 625 znajduje się podrozdział „Święto Bożego Miłosierdzia” przedstawiający historię św. Siostry Faustyny. Polecamy także "Dar Boga Miłosiernego", czyli pełnometrażowy, profesjonalny film ilustrujący życie, kult i posłannictwo św. Siostry Faustyny od jej narodzin, aż po najnowsze wydarzenia i konsekrację Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez św. Jana Pawła II.
Źródło: Catholic News Agency; National Catholic Register, TP
AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską
„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.
Dar Boga Miłosiernego
Pełnometrażowy, profesjonalny film ilustrujący życie, kult i posłannictwo św. Siostry Faustyny od jej narodzin, aż po najnowsze wydarzenia i konsekrację Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez św. Jana Pawła II. Miejsca: Świnice Warckie, Warszawa, Łódź, Wilno, Płock, Kraków, Rzym. Wypowiedzi: Jan Paweł II, ks. kard. Franciszek Macharski, Ernest Bryll, Adam Bujak, Maja Komorowska, ks.prof. Jan Machniak, Dorota Segda, s.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.