Order Orła Białego w godnych rękach. Antoni Macierewicz odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym RP!

Nasi autorzy

Order Orła Białego w godnych rękach. Antoni Macierewicz odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym RP!

Antoni Macierewicz. Jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy. Fot. Krzysztof Gumul/KPRP Antoni Macierewicz. Jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy. Fot. Krzysztof Gumul/KPRP

Lider antykomunistycznej opozycji już jako uczeń zaangażował się w walkę z narzuconym Polsce sowieckim systemem. Działał jako komendant I Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Traugutta (tzw. „Czarna Jedynka”). Brał udział w strajkach w 1968 r., protestował także przeciwko przeforsowywanym przez Edwarda Gierka zmianom w konstytucji PRL. We wrześniu 1976 r. po czerwcowych protestach robotniczych stał się współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Rok później rozpoczął wydawanie niezależnego miesięcznika „Głos”, stając się jego redaktorem naczelnym. Był nieustannie śledzony i prześladowany przez SB; ponad 20 razy go zatrzymywano i przetrzymywano w areszcie. We wrześniu 1980 r. został kierownikiem Ośrodka Badań Społecznych NSZZ „Solidarność”, pełnił też funkcję doradcy Krajowej Komisji Porozumiewawczej (później Komisji Krajowej) NSZZ „Solidarność”.

Po wprowadzeniu Stanu Wojennego był członkiem Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej; internowano go 16 grudnia 1981 r. Dokonał brawurowej ucieczki podczas pobytu w szpitalu, jednak do 1984 r. musiał się ukrywać. Mimo niebezpieczeństwa nie porzucił pracy w podziemiu m.in. kontynuując wydawanie „Głosu”. W wolnej już Polsce, po 1989 r. kontynuował działalność polityczną. Był posłem, zaś w latach 1991-1992 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Wówczas to podjął się zadania oczyszczenia polskiego środowiska politycznego z dawnych agentów UB i SB, tworząc słynną „listę Macierewicza”.

Później pełnił nie mniej odpowiedzialne funkcje m.in. likwidatora WSI, wiceministra w MON, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W latach 2015-1018 był ministrem obrony narodowej.

Jego wielkim osiągnięciem jest także praca jako przewodniczący w Zespole Parlamentarnym ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Dzięki jego działalności stało się możliwe uzyskanie dowodów na to, iż przyczyną katastrofy był zamach. Odważna działalność Antoniego Macierewicza – głęboko wierzącego katolika i gorliwego polskiego patrioty – stała się przyczyną hejterskich ataków na jego osobę „ze strony środowisk, których wyliczać nie ma potrzeby”, jak pisze prof. Wojciech Polak. „Te wszystkie kalumnie i tony wylewanego błota przyjmował w spokoju, rozumiejąc, że prawda jest po jego stronie i że najważniejsze są sprawy, dla których poświęca swój czas i energię”, podkreśla prof. Polak.

Wraz z Antonim Macierewiczem najwyższym odznaczeniem państwowym RP zostali też odznaczeni Mirosław Chojecki i Piotr Naimski, członkowie i współorganizatorzy KOR. „Jestem dumny, że w rocznicę powstania KOR mogę wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić za to, że wolna Polska dopiero po ponad trzydziestu latach honoruje tym najwyższym w Polsce odznaczeniem założycieli i działaczy tego ruchu”, powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego. „Patrząc na panów przed momentem i zastanawiając się przez ostatnie dni nad tą uroczystością, także w kontekście wszystkiego co nas otacza (…) myślałem sobie, że łatwo jest być w opozycji, w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną bardzo często ginęli. Tak jak ginęli Żołnierze Niezłomni i ci, którzy byli w antykomunistycznym podziemiu w latach 50-tych, aż do lat 60-tych XX wieku”, podkreślał Andrzej Duda.

Antoni Macierewicz jest ważnym autorem wydawnictwa Biały Kruk. Jego eseje ukazały się w następujących publikacjach Białego Kruka: „Oburzeni”, „Głos Niepodległości”, „Wygaszanie Polski” i „Polskość jest przywilejem”. Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazała się ponadto biografia „Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych” pióra Jerzego Kłosińskiego.

Nie ulega wątpliwości, iż Order Orła Białego poszedł w najbardziej godne ręce. Panie Ministrze – gratulujemy!

Źródło: prezydent.pl; wpolityce.pl; niezależna.pl, MM

Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych

Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych

Jerzy Kłosiński

Antoni Macierewicz to chyba najbardziej demonizowany i szkalowany polityk III RP. Przez opozycję totalną i lewaków w ogóle nękany jest nieustannymi procesami sądowymi. Za co? Za niezłomny patriotyzm, nieustępliwość w służbie Polsce, wierność wartościom chrześcijańskim, za sprzeciw wobec kolonizacji Polski przed i po 1989 r. Najzacieklej atakowany jest za listę nazwisk współpracowników komunistycznej bezpieki i za dociekania smoleńskiej prawdy.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.