Zmarła prof. Maria Dzielska - wybitna historyk, filolog, tłumaczka i przyjaciółka Białego Kruka.

Nasi autorzy

Zmarła prof. Maria Dzielska - wybitna historyk, filolog, tłumaczka i przyjaciółka Białego Kruka.

Prof. Maria Dzielska. Fot.: Biały Kruk Prof. Maria Dzielska. Fot.: Biały Kruk

Z wielkim żalem informujemy, że 30 lipca w godzinach wieczornych do wieczności odeszła prof. Maria Dzielska, wybitna historyk, od wielu lat związana ze środowiskiem Białego Kruka.

 

Maria Dzielska urodziła się w 1942 roku w Krakowie. Była znaną na całym świecie badaczką oraz tłumaczką tekstów źródłowych.

Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizując się w historii Rzymu okresu późnoantycznego i wczesnego Bizancjum. Była absolwentką studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł doktora otrzymała w 1972 roku, habilitację zrobiła w 1984 roku, natomiast od 1996 roku była profesorem zwyczajnym.

W latach 80. XX wieku była zaangażowana w działalność opozycyjną u boku męża Mirosława Dzielskiego, twórcy polskiego liberalizmu chrześcijańskiego.

Prof. Maria Dzielska była członkiem Polskiej Akademii Nauk, na wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, na wydziale I Filologicznym. Ponadto była wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Dzieła naukowe prof. Marii Dzielskiej są jednymi z najczęściej tłumaczonych na języki obce spośród współczesnych polskich historyków. Była znana jako popularyzator wiedzy o kulturze klasycznej i antyku w ramach audycji telewizyjnych „Ogród Sztuki”, „Grzechy po polsku” czy „Rozmowy istotne”.

Uczestniczyła w seminariach naukowych pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. W kwietniu 2016 r. znalazła się wśród inicjatorów powołania komitetu budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ponadto była członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego.

Od wielu lat była również związana ze środowiskiem Białego Kruka, publikowała w miesięczniku „Wpis” oraz była recenzentem trzytomowej książki „Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego.

 

Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie.

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Tomasz Gdula

    Piękne epitafium. RIP

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.