Zespół Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu wyróżniony Złotą Odznaką Radia Maryja z Diamentem

Nasi autorzy

Zespół Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu wyróżniony Złotą Odznaką Radia Maryja z Diamentem

Fot. Archiwum Białego Kruka Fot. Archiwum Białego Kruka

KOMUNIKAT

Zespołu Wspierania Radia Maryja

w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu

Bronimy skutecznie św. Jana Pawła II

W poprzednim „Komunikacie” z 1 marca br. wymieniliśmy jako jedno z najważniejszych zadań Rodziny Radia Maryja obronę autorytetu św. Jana Pawła II przed manipulacjami i kłamstwami coraz częściej upowszechnianymi w wielu mediach w Polsce. Jak bardzo wezwanie to było potrzebne, przekonaliśmy się już po kilku dniach od publikacji „Komunikatu”. W dniu 6 marca br. TVN SA (właścicielem nadawcy jest Warner Bros.Discovery) w programie TVN24 wyemitował haniebny reportaż pt. „Franciszkańska 3”, w którym za pomocą kłamstwa i manipulacji starano się zniszczyć autorytet św. Jana Pawła II i ks. kardynała Adama S. Sapiehy. Odpowiedzią naszą na te oszczerstwa było zdemaskowanie kłamstwa, protesty, wykazanie manipulacji, a nawet wystąpienie w marszach protestacyjnych, które swym zasięgiem objęły nie tylko miasta w całej Polsce, ale również wiele miast zagranicznych, gdzie inicjatorem tych publicznych wystąpień były środowiska polonijne. Do walki z tego rodzaju wypaczeniami medialnymi przystąpił również regulator mediów, którym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Do tego organu kierowane były skargi na nadawcę, w których skarżący wykazywali naruszenie przez niego wymagań zapisanych w ustawie o radiofonii i telewizji. Jak wynika z informacji otrzymanych z KRRiT do dnia 8 maja 2023 r. ponad 25 tysięcy osób podpisało wystąpienia do regulatora mediów, oczekując przewidzianego w ustawie ukarania nadawcy. Regulator mediów informuje też, że nadal otrzymuje przesyłki w tej sprawie. Warto zauważyć, że podana liczba kierujących skargi do KRRiT na pojedynczą audycję już okazała się największą w historii tego konstytucyjnego organu. Z pisma KRRiT z dnia 5 maja wynika również, iż „w związku z emisją ww. reportażu zostało wszczęte postępowanie o ukaraniu spółki TVN SA karą pieniężną”. Mamy nadzieję, że stosowna kara nie ominie nadawcy. Informując o powyższym, Zespół Wspierania Radia Maryja wyraża wdzięczność tym wszystkim, którzy nie byli obojętni na próbę burzenia autorytetu św. Jana Pawła II i wystosowali do regulatora mediów stosowne skargi. Trzeba też podkreślić tu istotną rolę komunikatów w tej sprawie przekazywanych w Radiu Maryja i na łamach „Naszego Dziennika”. Niech ta postawa będzie dla nas wszystkich dobrym przykładem, jak we wspólnocie dać skuteczny odpór kłamstwom i manipulacjom pojawiającym się w niektórych mediach.

Konieczna jest obrona Polski i Polaków przed pomówieniami

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu znajduje się Kaplica Pamięci. To właśnie środowisko Rodziny Radia Maryja swymi ofiarami umożliwiło zrealizowanie pięknej inicjatywy o. dr. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. Kaplica ta bowiem jest pomnikiem powstałym z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swej rodziny ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Czyny tych Polaków miały wymiar wręcz heroiczny, gdyż tylko w Polsce okupant niemiecki za ukrywanie Żydów karał śmiercią zarówno samych pomagających, jak i całe ich rodziny. Pomimo takich represji było wielu, którzy udzielali tej zabronionej pomocy. Udział środowiska Rodziny Radia Maryja w powstaniu Kaplicy Pamięci traktujemy także jako szczególne zobowiązanie nas wszystkich do obrony prawdy o heroicznych czynach naszych rodaków, do przeciwstawiania się zakłamywaniu historii. Dla pamiętających tamte czasy i dla tych, którzy znają prawdę o nich, szczególnie bulwersujące są wypowiedzi zakłamujące tę prawdę, upowszechniane w niektórych mediach w Polsce. Ostatnio np. kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim stała się dla TVN SA okazją do wyemitowania w programie TVN24 rozmowy z gościem audycji legitymującym się nawet zatrudnieniem w instytucie PAN, podczas której – bez żadnej reakcji ze strony prowadzącej audycję i reprezentującej nadawcę – upowszechniane były kłamstwa o relacjach między Polakami i Żydami w okresie okupacji niemieckiej. Zespół Wspierania Radia Maryja popiera decyzję przewodniczącego KRRiT, który w tej sprawie wszczął postępowanie wobec nadawcy o ukaranie go za naruszanie wymagań ustawowych. Dobrze, że ten organ konstytucyjny również z własnej inicjatywy, bez oczekiwania na skargi odbiorców mediów, podejmuje przewidziane ustawą działania dyscyplinujące wobec nadawców naruszających wymagania ustawowe. Jednocześnie za ważną i potrzebną uważamy deklarację ministra edukacji i nauki, prof. Przemysława Czarnka, zapowiadającą przegląd systemu finansowania nauki w Polsce, tak aby państwo nie finansowało projektów, które niewiele mają wspólnego z działalnością naukową, a za to wiele ze zniesławiającą propagandą wymierzoną w nasz kraj.

Apelujemy o stały, aktywny udział we wspieraniu Radia Maryja i Telewizji Trwam

Ostatnio wprowadzone przez ustawodawcę zmiany w odniesieniu do zmniejszenia naszych obciążeń podatkowych oprócz skutków pozytywnych dla rozliczających się ze skarbem państwa spowodowały również zmniejszenie wpłat z naszych podatków przekazywanych na działalność organizacji pozarządowych. Nawet zwiększenie wielkości tego wsparcia z 1% do 1,5% nie zrekompensowało w bieżącym roku uszczuplenia wielkości tego wsparcia. Nie zmniejszyły się zaś koszty stałe związane z prowadzeniem emisji programu, ponoszone przez nadawców medialnych, takich jak Radio Maryja i Telewizja Trwam, których działalność jest finansowana przede wszystkim z ofiar pieniężnych przekazywanych przez uczestniczących w formacji religijnej i patriotycznej prowadzonej przez tych nadawców. Chcąc utrzymać nadal wysoki poziom ewangelizacji prowadzonej przez tych nadawców, musimy jako Rodzina Radia Maryja zdawać sobie sprawę z potrzeb i nadal odpowiedzialnie i systematycznie wspierać modlitwą i ofiarami działalność tych mediów. Do tego zachęcamy i o to prosimy środowisko Rodziny Radia Maryja, zawsze przecież aktywne i zaangażowane w działalność dla dobra wspólnego.

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja

Przewodniczący Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Warszawa, dnia 8 maja 2023 r.

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz

Prof. dr hab. Krystyna Czuba

Prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska

Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz h.c.

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk

Prof. dr hab. Wacław Leszczyński h.c.

Prof. dr hab. Wojciech Polak

Prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.