Zdegradowana za noszenie krzyżyka w pracy. Brytyjska pielęgniarka poszła walczyć do sądu

Nasi autorzy

Zdegradowana za noszenie krzyżyka w pracy. Brytyjska pielęgniarka poszła walczyć do sądu

Budynek Croydon University Hospital, w którym doszło do skandalicznego zachowania dyrekcji szpitala. fot. By bob walker from London, UK - Croydon University Hospital, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35584551 Budynek Croydon University Hospital, w którym doszło do skandalicznego zachowania administracji szpitala. fot. by bob walker from London, UK - Croydon University Hospital, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35584551 Brytyjska pielęgniarka oskarżyła swojego pracodawcę o naruszenie jej wolności religijnej przez „traktowanie jej  jak przestępczyni”, po tym, jak odmówiła zdjęcia łańcuszka z krzyżykiem, symbolu jej wiary chrześcijańskiej.

Portal „The Times” donosi , że 61-letnia Mary Onuoha, imigrantka z Nigerii, złożyła niedawno pozew przeciwko Croydon University Hospital w Londynie, gdzie pracowała przez prawie 20 lat. Onuoha powiedziała, że administratorzy szpitala zaczęli ją zastraszać w 2015 roku po tym, jak odmówiła zdjęcia małego złotego krzyżyka lub zakrycia go uniformem. „Wszystko, czego kiedykolwiek pragnęłam, to być pielęgniarką i być wierną swojej wierze” – powiedziała w oświadczeniu. „Jestem silną kobietą, ale byłam traktowana jak przestępczyni. Kocham swoją pracę, ale nie jestem przygotowana na to, aby dla niej pójść na kompromis w sprawie mojej wiary  i żaden chrześcijański przedstawiciel służby zdrowia w tym kraju też nie powinien być na to przygotowany”.

Zeznając we wtorek przed trybunałem w południowym Londynie, Onuoha powiedziała, że ​​przez 18 lat pracowała w rządowym szpitalu i często nosiła w pracy krzyżyk, jak podaje Christian Post. Po raz pierwszy została poproszona o zdjęcie go w 2015 roku. Przełożeni poinformowali ją, że krzyżyk stanowi „naruszenie polityki odnośnie do dress code i uniformów”, zgodnie z jej pozwem. Odmówiła, zauważając, że krzyż jest symbolem jej wiary i że inni pracownicy nie zostali poproszeni o usunięcie religijnej biżuterii lub innego stroju. „Pacjenci często mówią do mnie: ‘Naprawdę podoba mi się twój krzyżyk’ — powiedziała. „Zawsze reagują na to w pozytywny sposób, co daje mi radość i sprawia, że ​​czuję się szczęśliwa. Jestem dumna, że ​​go noszę, ponieważ wiem, że Bóg tak bardzo mnie kocha i przeszedł dla mnie przez to cierpienie”.

Reprezentujące ją Christian Legal Centre stwierdziło, że szpital „niekonsekwentnie” stosował swój dress code, ponieważ „inne pielęgniarki i członkowie personelu często noszą różnego rodzaju biżuterię, hidżab, sari, turbany i bransoletki religijne na oddziałach i sali operacyjnej i nie są proszeni o ich zdjęcie”.

Po wielokrotnej odmowie zdjęcia krzyżyka szpital poddał  Mary Onuohę dwuletniemu dochodzeniu, zawiesił ją, a następnie zdegradował na stanowisko recepcjonistki. Pielęgniarka powiedziała, że ​​zdecydowała się zrezygnować z pracy w 2020 roku. „To zawsze był atak na moją wiarę” – stwierdziła w oświadczeniu. „Mój krzyżyk jest częścią mnie i mojej wiary i nigdy nikomu nie wyrządził krzywdy. (…) Hindusi noszą na nadgarstkach czerwone bransoletki, a muzułmanki noszą na sali operacyjnej hidżaby. Jednak mój mały krzyżyk na szyi został uznany za tak niebezpieczny, że nie mogłam już wykonywać swojej pracy”.

Źródło: Life News/Micaiah Bilger, AM

Chrześcijaństwo to podstawa naszej cywilizacji. Co nam pozostanie, gdy pozwolimy, by wyrzucono naszą wiarę z przestrzeni publicznej?

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.