Zbrodnia i grabież. Szokująca książka o tym, jak Niemcy tuszują prawdę o sobie – kiedyś i dziś.

Nasi autorzy

Zbrodnia i grabież. Szokująca książka o tym, jak Niemcy tuszują prawdę o sobie – kiedyś i dziś.

„Stosunki polsko-niemieckie rzadko były dobre i przyjazne, a bilans historyczny współpracy polsko-niemieckiej przez wieki nie jest dodatni. Ciąży on negatywnie na dzisiejszych relacjach pomiędzy obydwoma narodami i państwami,” mówi prof. Wojciech Polak, którego książka „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie. 1939-2019” przy współautorstwie dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

  Powiedzmy to od razu – „Zbrodnia i grabież” jest książką szokującą, a miejscami wręcz drastyczną, bo taka jest też jej treść, a pamięć o wojennych losach nasszych rodziców i dziadków, a także o tych, którzy z tej wojny nie wrócili, jest w polskich rodzinach ciągle żywa. Niemcy podczas II wojny światowej dokonali nieprawdopodobnych zbrodni wobec Polaków: wymordowali 6 milionów naszych obywateli, wywieźli Polaków na roboty przymusowe w głąb Rzeszy, gdzie byli traktowani gorzej niż zwierzęta. Terroryzowali i poniżali naszych rodaków, więzili ich i torturowali w obozach koncentracyjnych i policyjnych kazamatach, zniszczyli setki polskich miast i tysiące wsi. Zrabowali nasze skarby narodowe, dzieła sztuki, aktywa bankowe, zakłady przemysłowe. Te zbrodnie nigdy nie zostały odpowiednio ukarane. Wiele ze zrabowanych dzieł sztuki i archiwaliów pozostaje nadal w zbiorach niemieckich, a polskie apele o ich zwrot kwitowane są cynicznymi odmownymi odpowiedziami. Polska nie dostała prawie żadnych rekompensat od Niemiec ani za straty materialne, ani za wymordowanie milionów obywateli polskich oraz za darmową przymusową pracę milionów Polaków.

  Tak wygląda bilans historyczny. Autorzy „Zbrodni i grabieży” nie zatrzymują się jednak w przeszłości – równie bolesny jest bowiem stan rzeczy dzisiaj. Niemcy nasz kraj wciąż traktują w duchu neokolonialnym, inwestując w Polsce jedynie w nisko rozwinięte dziedziny przemysłu i starając się wywieźć znad Wisły jak najwyższe dochody bez względu na koszty społeczne i ekologiczne. Niemieckie aspiracje do stopniowego odzyskiwania Ziem Zachodnich i Północnych realizowane są poprzez lansowanie w Polsce zasad wielokulturowości i własnej wersji historii tych ziem. Podporządkowaniu politycznemu Polski służy też wybudowany na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream, który umożliwia szantaż energetyczny naszego kraju. Elity polityczne Niemiec brutalnie ingerują w polskie sprawy wewnętrzne, wykorzystując do tego instytucje Unii Europejskiej oraz liczne polskojęzyczne media będące niemiecką własnością.

Bezwzględna szczerość autorów „Zbrodni i grabieży”, Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej, pozwala trzeźwo spojrzeć na stosunki polsko-niemieckie od 1939 r. aż do dziś. Zresztą sami ujęli to najlepiej: „Nasza książka ‘Zbrodnia i grabież’ ma na celu z jednej strony przedstawienie historycznego bagażu win Niemiec wobec Polski, zwłaszcza zbrodni ludobójstwa na narodzie polskim, która dla młodszego pokolenia Polaków jest czymś, co niemal przekracza jego percepcję i wyobraźnię. Z drugiej strony odwołujemy się do dzisiejszej polityki niemieckiej wobec naszego kraju. Piszemy prosto, bez ogródek i dyplomacji. Uważamy, że w omawianych kwestiach powiedziano już zbyt wiele nieznaczących słów. Punktem wyjścia do rozmów może być tylko stan realny, a nie zakłamana iluzja. Ten punkt wyjścia opisujemy w naszej książce,” twierdzą bez ogródek prof. Wojciech Polak oraz Sylwia Galij-Skarbińska.

Tę prawdę znajdziemy na 528 stronach książki pt. „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie”, która została wzbogacona licznymi ilustracjami – zarówno archiwalnymi, jak i aktualnymi.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.