Zapowiedzi śmierci Pańskiej. Wielkanoc ze św. Janem Pawłem II - Wielki Piątek
Mimo ulewnego deszczu kilkadziesiąt tysięcy wiernych przybyło do Koloseum, by z Papieżem wziąć udział w Drodze Krzyżowej. Rozważania do stacji przygotował prawosławny teolog Olivier Clément, a Jan Paweł II wygłosił przemówienie i pobłogosławił zgromadzonych. Fot. Arturo Mari [...] Duchowa wędrówka na Golgotę, gdzie Jezus został ukrzyżowany i oddał ducha, nabiera szczególnej wymowy pośród ruin cesarskiego Rzymu, zwłaszcza w tym miejscu związanym z ofiarą tylu chrześcijańskich męczenników.
Sięgamy teraz pamięcią do przekazu zawartego w Starym Testamencie, aby odnaleźć w nim zapowiedzi śmierci Pańskiej. Jakże nie wspomnieć, na przykład, wędrówki Abrahama na górę Moria? Wypada nam przypomnieć postać tego wielkiego patriarchy, którego św. Paweł nazywa «ojcem wszystkich wierzących» (por. Rz 4, 11-12). To on otrzymał Boskie obietnice Starego Przymierza, a jego ludzki los zapowiada również momenty męki Jezusa.
Na górę Moria (por. Rdz 22, 2), symbolizującą wzgórze, na którym Syn Człowieczy umarł na krzyżu, Abraham wszedł ze swym synem Izaakiem, synem obietnicy, by złożyć go w całopalnej ofierze. Bóg zażądał od niego ofiary z jedynego syna, na którego narodziny Abraham tak długo czekał z niezachwianą nadzieją. W momencie składania ofiary on również w pewnym sensie staje się «posłuszny aż do śmierci»: do śmierci syna i duchowej śmierci ojca.
Ów gest, pozostający jedynie próbą posłuszeństwa i wierności — anioł Pański zatrzymał bowiem rękę patriarchy i nie pozwolił zabić Izaaka (por. Rdz 22, 12-13) — jest wymowną zapowiedzią ostatecznej ofiary Jezusa.
Mówi ewangelista Jan: przedwieczny Ojciec «tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał» (por. J 3, 16). Do tych słów nawiązuje św. Paweł: Syn stał się «dla nas posłuszny aż do śmierci i to śmierci krzyżowej» (por. Flp 2, 8). Żaden anioł nie powstrzymał ręki oprawców w momencie ofiary Syna Bożego.
A jednak w Getsemani Syn modlił się, aby — jeśli to możliwe — został od Niego oddalony kielich męki, wyrażając jednocześnie pełną gotowość, by spełniła się wola Ojca (por. Mt 26, 39). Posłuszny z miłości do nas, Syn złożył ofiarę z siebie, dokonując dzieła odkupienia. Wszyscy jesteśmy dziś świadkami tej wstrząsającej tajemnicy. [...]
Fragment homilii i fotografia zostały opublikowane w albumie "Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II: Rok 20". Rzym, Koloseum, Wielki Piątek 1998
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.