Zamieszki w USA: biskupi potępiają atak na Kapitol

Nasi autorzy

Zamieszki w USA: biskupi potępiają atak na Kapitol

Budynek Kapitolu, Waszyngton, USA. fot. Wikipedia Budynek Kapitolu, Waszyngton, USA. fot. Wikipedia Amerykańscy biskupi ostro skrytykowali atak na Kapitol, którego dokonali radykalni demonstranci podający się za zwolenników Donalda Trumpa. Bezprecedensowy szturm miał miejsce podczas obrad Kongresu, w trakcie których miało dojść do zatwierdzenia zwycięstwa wyborczego Joe Bidena. Jak podaje m.in. „The Washington Post”, w dniu dzisiejszym Kongres zatwierdził głosy elektorów, uznając tym samym zwycięstwo wyborcze kandydata Demokratów. Podczas wczorajszego ataku konieczna była ewakuacja m.in. szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, do której biura wtargnął rozwścieczony tłum. Jedna osoba została śmiertelnie postrzelona przez straż Kongresu; tragicznym skutkiem ataku są cztery ofiary śmiertelne.

„Przyłączam się do głosu ludzi dobrej woli, potępiających przemoc, która miała miejsce podczas ataku na Kapitol” powiedział arcybiskup Los Angeles José Gomez, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA. „W żadnym wypadku nie wolno nam jako Amerykanom postępować w taki sposób [jak miało to miejsce w Waszyngtonie – przyp. red.]. Modlę się za członków Izby Reprezentantów, za służbę ochrony Kapitolu, za funkcjonariuszy policji i za wszystkich, którzy pracują nad przywróceniem porządku i bezpieczeństwa publicznego”.

„Pokojowa zmiana władzy to jeden ze znaków rozpoznawczych naszego narodu”, dodaje biskup José Gomez. „W tym pełnym niepokoju czasie musimy na nowo zaangażować się w obronę wartości i zasad naszej demokracji i zjednoczyć się jako jeden naród pod władzą Boga”.

Podobne stanowisko zajął arcybiskup San Francisco, Salvatore Cordileone: „Atak na Kapitol podyktowany lękiem, że doszło do złamania zasad demokracji, jest najgorszym z wyborów, nie prowadzi też do niczego konstruktywnego. Napad na instytucje służące demokracji nie jest sposobem na rozwianie wątpliwości co do uczciwego przeprowadzenia wyborów. Do licznych poważnych problemów z jakimi zmagają się Stany Zjednoczone (ofiary śmiertelne pandemii koronawirusa, wzrastające bezrobocie) nie możemy dodawać próby podżegania do wojny domowej. Latem ubiegłego roku wzywałem do zaprzestania wzniecania zamieszek ulicznych [chodzi o burdy wywoływane przez przedstawicieli ruchu BLM – przyp. red.]. Wzywam każdego Amerykanina dobrej woli do potępienia tego wymierzonego w naród amerykański aktu przemocy. Niech Książę Pokoju położy kres tej walce, przyniesie uzdrowienie [relacji] i konstruktywną krytykę w miejsce ‘władzy tłumu’. Niech Bóg błogosławi Amerykę”.

Arcybiskup Gomez dokonał aktu zawierzenia Stanów Zjednoczonych Niepokalanemu Sercu Maryi, prosząc, „aby Najświętsza Maria Panna wypraszała nam mądrość i łaskę prawdziwego umiłowania Ojczyzny”. W Bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w Waszyngtonie (narodowe sanktuarium USA) duchowni modlili się za wstawiennictwem Matki Bożej (Patronki USA) o pokój dla Stanów Zjednoczonych.

Źródło: CNA, MM

O kondycji naszej cywilizacji pisze w swojej najnowszej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

 

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.