Zakaz pomocy dla osób z zaburzeniami orientacji seksualnej i tożsamości płciowej? Wielka Brytania w oparach absurdu

Nasi autorzy

Zakaz pomocy dla osób z zaburzeniami orientacji seksualnej i tożsamości płciowej? Wielka Brytania w oparach absurdu

Podczas tradycyjnego przemówienia przed otwarciem posiedzenia parlamentu królowa Elżbieta II przedstawiła przed Izbą Lordów w Pałacu Westminsterskim rządowy projekt dotyczący zakazu terapii konwersyjnej dla osób z zaburzeniami orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Było to pierwsze publiczne przemówienie monarchini od czasu śmierci jej małżonka, księcia Filipa, 9 kwietnia 2021 r.

Kwestie związane z terapią konwersyjną były przez wiele lat przedmiotem gorącej dyskusji w Zjednoczonym Królestwie. Szczególnie silna presja w sprawie ustawowego wprowadzenia zakazu tej terapii była wywierana na rząd Borisa Johnsona w związku z obietnicą poprzedniej premier Theresy May. Premier May wielokrotnie wypowiadała się na temat „nienawistnej terapii” i obiecała podjąć działania w kwestii „całkowitego wyeliminowania praktyki, która zmienia orientację seksualną lub tożsamość płciową danej osoby”. Przez wiele miesięcy sprawa była wielokrotnie omawiana podczas obrad brytyjskiego parlamentu – petycję w sprawie całkowitego zakazu terapii konwersyjnej podpisało ponad 256 392 obywateli Zjednoczonego Królestwa.  

Rząd zadeklarował, że zostaną podjęte wszelkie działania, aby „zapobiec stosowaniu ‘nienawistnej terapii’, która może powodować ‘obrażenia fizyczne i psychiczne’” i przedstawił do konsultacji [ze specjalistami] projekt „lepszej ochrony osób LGBT”.

Narodowa ankieta przeprowadzona wśród osób LGBT w 2017 r. wykazała, że 2 proc. respondentów przeszło terapię konwersyjną i że w większości przypadków osoby te zdecydowały się na tę formę terapii z polecenia wspólnot wyznaniowych. Według rządu Wielkiej Brytanii terapia konwersyjna jest „kwestią bardzo złożoną, a do tego istnieje cały szereg praktyk, które mieszczą się w tej definicji”. Niektórzy kapłani nie bez słuszności obawiają się, że zakaz będzie dotyczył także tych osób, które proponują osobom z tego typu zaburzeniami opiekę duszpasterską, w tym modlitwę. Po przemówieniu królowej rząd Zjednoczonego Królestwa zadeklarował, że ten projekt „będzie skonsultowany ze specjalistami w dziedzinie ochrony zdrowia, z osobami duchownymi, a także z przedstawicielami nauczycieli i rodziców, tak aby pozostać w uczciwości wobec wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii”.

Terapia konwersyjna została zakazana m.in. w 20 stanach USA, a także w Niemczech. Nie ustanowiono jeszcze tego zakazu we Francji mimo ostatnich apeli o ustawowe wprowadzenie go. Posłanka Laurence Vanceunebrock-Mialon reprezentująca partię „La République En Marche!” domagała się ostatnio rozważenia tej sprawy przez francuski parlament, jak na razie jednak sprawa nie została wpisana do kalendarza obrad. Mimo to Elisabeth Moreno, minister delegowana ds. równości płci, różnorodności i równych szans, ogłosiła tydzień temu, że niedługo zostanie ogłoszony okólnik w tej kwestii.

Źródło: France Soir, MM

Nasza cywilizacja bez wątpienia przechodzi kryzys. Czy jednak jest jeszcze dla nas nadzieja? Pisze o tym w swojej książce prof. Grzegorz Kucharczyk: 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.