Zakaz muzykowania, palenie instrumentów muzycznych. W dzisiejszym Afganistanie coraz trudniej znaleźć ślady normalności

Nasi autorzy

Błękitny tydzień

Zakaz muzykowania, palenie instrumentów muzycznych. W dzisiejszym Afganistanie coraz trudniej znaleźć ślady normalności

Ponadczasowe piękno muzyki klasycznej nie znajduje uznania w oczach muzułmanów rządzących obecnie Afganistanem. Fot. Pexels Ponadczasowe piękno muzyki klasycznej nie znajduje uznania w oczach muzułmanów rządzących obecnie Afganistanem. Fot. Pexels Talibowie wypowiedzieli wojnę muzyce; do sieci trafił materiał wideo ukazujący bojowników wrzucających do ogniska tradycyjne instrumenty muzyczne na oczach artysty, do którego należały. Pochodzący z prowincji Paktia muzyk nie mógł powstrzymać łez. W rozmowie z dziennikarzem Abdulhaqem Omerim artysta przyznał, że został zmuszony do patrzenia na płonące instrumenty, co dla każdego muzyka byłoby traumą. Inny z dziennikarzy zauważył, że ubrania artysty były podarte, talibowie musieli go zatem pobić. Muzyk powiedział także, że został zmuszony do publicznego „przyznania się”, że „jest śmieciem”.

Po opanowaniu Afganistanu w sierpniu 2021 r. talibowie przywrócili całkowity zakaz wykonywania i słuchania muzyki w miejscach publicznych. Niszczenie instrumentów i zmuszanie muzyków do przysięgi, że „już nigdy nie będą grać ani śpiewać” to obecnie ponury obraz afgańskiej rzeczywistości.

Źródło: Classic FM/Sophia Alexandra Hall, MM

Melomanom i nie tylko polecamy historię życia naszego wielkiego kompozytora: 

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.