YouTube ocenił filmy z pożaru Notre Dame jako fake news i je usuwał.

Nasi autorzy

YouTube ocenił filmy z pożaru Notre Dame jako fake news i je usuwał.

Pożar w katedrze Notre-Dame w Paryżu  Fot. Wikimedia Pożar w katedrze Notre-Dame w Paryżu Fot. Wikimedia

Algorytm wykrywania fałszywych wiadomości YouTube zawiódł. Pożar Notre Dame został pomylony z atakami terrorystycznymi z 11 września.

Kiedy w poniedziałek wieczorem w Paryżu nadeszły pierwsze doniesienia o pożarze katedry Notre Dame, zdjęcia szybko rozpowszechniły się na Twitterze. W czasie rzeczywistym użytkownicy Internetu mogli śledzić, jak 400 strażaków walczyło z płomieniami i próbowało uratować katedrę przed całkowitym zniszczeniem. Jednak każdy, kto szukał filmów na YouTube, otrzymywał tymczasem informacje o atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. YouTube ostrzegało w ten sposób przed fałszywymi wiadomościami.

Dostawca platformy już przeprosił za błąd i natychmiast usunął pola z informacjami. Zaimplementowany algorytm, który ma chronić użytkowników przed fałszywymi twierdzeniami i wprowadzającymi w błąd filmami, z pewnością spowodował zamieszanie. Pod filmem z pożaru Notre Dame nadawanym przez France 24 można było znaleźć fragment z Encyklopedii Britannica na temat 11 września i ataków terrorystycznych.

Zwykle algorytm powinien wykrywać odpowiedni materiał na platformie, a następnie wyświetlać fakty z zewnętrznych źródeł - jak w tym przypadku Encyclopedia Britannica - w polu informacyjnym pod filmem. Wydaje się, że dwie główne wieże Notre Dame zostały błędnie zidentyfikowane przez algorytm YouTube jako bliźniacze wieże World Trade Center. Rozpoznanie obrazu w tym przypadku wyraźnie zawiodło.

„W zeszłym roku wprowadziliśmy pod tematami, na które rozsiewane są fałszywe wiadomości, pola informacyjne(…) Są one regulowane przez algorytm, a on czasami się myli. Dla relacji na żywo z pożaru dezaktywujemy teraz te pola”.

Źródło: Die Presse

PAKIET Cyberwojna + Imigranci u bram w cenie 85 zł

PAKIET Cyberwojna + Imigranci u bram w cenie 85 zł

ks. Waldemar Cisło, Piotr Łuczuk

Specjalny Pakiet promocyjny Cyberwojna + Imigranci u bram w specjalnej cenie 85 zł.
To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.