Wyburzanie francuskich kościołów trwa: czy uda się uratować katolicką świątynię w Calais?

Nasi autorzy

Wyburzanie francuskich kościołów trwa: czy uda się uratować katolicką świątynię w Calais?

Gdy płonęła katedra Notre Dame w Paryżu wydawało się, że Francja się przebudzi. Dziś jednak kolejnym kościołom nad Sekwaną grozi wyburzenie... fot. autorstwa LeLaisserPasserA38 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78064310 Gdy płonęła katedra Notre Dame w Paryżu wydawało się, że Francja się przebudzi. Dziś jednak kolejnym kościołom nad Sekwaną grozi wyburzenie... fot. autorstwa LeLaisserPasserA38 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78064310 Kolejny francuski kościół katolicki jest zagrożony wyburzeniem. W Calais wystawiono na sprzedaż zbudowany z cegły kościół Sainte-Germaine przy Pont de Leu podlegający pod diecezję Arras, argumentując iż „świątynia jest za duża w odniesieniu do liczby wiernych”. Potencjalny nabywca planuje zrównanie z ziemią kościoła i wybudowanie na jego miejscu małego osiedla domków jednorodzinnych. Sprawą zajęło się już Francuskie Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Dziedzictwa Narodowego podejmując starania o wpisanie zagrożonego kościoła do rejestru zabytków.

Diecezja jest gotowa wyasygnować sporą sumę na odnowienie kościoła, jednak, jak zazwyczaj ma to miejsce we francuskich parafiach, wiernych jest tam niewielu. Z tego względu Stowarzyszenie (dosł. “pogotowie”) ds. Obrony Dziedzictwa Narodowego Francji wystosowało petycję przeciwko zburzeniu kościoła. Szefowi pobliskiej spółdzielni mieszkaniowej „Terre d’Opale Habitat” zależy bowiem na kupnie ziemi, na której stoi kościół. Zdążył już nawet wystosować pismo w tej sprawie do mera Calais Emmanuela Agiusa. „Mamy możliwość wybudowania osiedla domków jednorodzinnych w tej lokalizacji, chcemy także zagospodarować zabudowania parafialne” - napisał. 

W odpowiedzi na te działania lokalne Stowarzyszenie Obrońców Dziedzictwa Historycznego Calais (EPAC) w porozumieniu ze Stowarzyszeniem ds. Obrony Dziedzictwa Narodowego Francji (DRAC) rozpoczęło działania przeciwko planowanemu wyburzeniu kościoła: „Kościół Sainte-Germaine jest niepowtarzalny ze względu na unikatową architekturę w stylu art déco, elementy architektoniczne wzorowane na stylu bizantyjskim a także zabytkowy kruscyfiks. Tej klasy zabytek musi zostać uratowany”. Jednak oba stowarzyszenia niestety nie wykluczają ewentualnego przekształcenia kościoła w świecki obiekt.

Na 24 czerwca jest zaplanowane spotkanie władz miejskich Calais z przedstawicielami obu stowarzyszeń ds. ochrony zabytków; ci ostatni chcą doprowadzić do zablokowania sprzedaży kościoła. Na taką decyzję oczekują też wierni; nic jednak nie wiadomo aby na spotkanie mieli być zaproszeni kapłani, nawet ci posługujący w kościele Sainte-Germaine.

Źródło: Riposte Catholique, MM   

Gdy burzone są kościoły, drży w posadach nasza cywilizacja, której są fundamentem. Pisze o tym w swojej książce prof. Grzegorz Kucharczyk:

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

 

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Lech Galicki

    Pragnę skomentować informację o wyburzaniu kościołów we Francji poezją z mojej antologii ,, Pieśń Strzelista naTchnienia i zaMyślenia", Polgres Multimedia, 2019: *Ostawcie Domy Boga* A choćby wy zaś Francuzi i wy wszyscy chrześcijanie z Europy, wiarą i wiekiem mali i duzi, nie burzcie Kościołów, nie niszczcie Domów Boga, bo gdzie pokój znajdziecie, bo gdzie się skryjecie, gdy nadejdzie, … a choćby dlatego, że Kościoły niszczycie, i kruszycie Krzyże, które są znakiem mocnej wiary gubicie – nadejdzie Wielka Trwoga, a to przez waszą plemienia żmijowego zdradę, a… nie zaś kaprys Przedwiecznego, w Trójcy Jedynego, Miłosiernego Boga, Naszego Stwórcy i Sensu Wszystkiego, w Odkupicielu Syna Człowieczego, Pana i Ożywiciela człeka niegodnego, a przez Niego umiłowanego Zbawiciela, Alfę i Omegę, o Którego Potędze wyobrażenia nie starczy, a wy nawet nie szukacie i nie budujecie, tylko burzycie Domy Boga, azali ostawcie Je, schronienie Tego, Który wszędzie Jest, bo już straciliście na Ziemi naczynia dusz waszych, a teraz pozostało w gestii Miłosierdzia Bożego łaskawe tchnienia utrzymanie w niebiesiech istot ludzkich w wiecznym życiu. Ostawcie więc Domy Boga, bo barbarzyństwo w was jest i nadchodzi z uczynków waszych poprzez pokuszenie w upadłość się oddanie i Bogu się przeciwstawienie w hardości serc, tak nadchodzi jak Potop i już rusza Wielka Trwoga. Ratujcie dusze wasze. Amen. Zapisane w poetyckim stanie Iluminacji przesłanie

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.