Wielka frekwencja na spotkaniu z wybitnymi uczonymi, patriotami i autorami Białego Kruka
W pochmurną i deszczową sobotę w krakowskich Łagiewnikach, w Auli św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyło się bardzo pogodne spotkanie pt. „Dokąd zmierza Europa”. W jego trakcie miała miejsce promocja trzech premierowych publikacji: „Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej”, „Najmłodsi bohaterowie” oraz „Orzeł, lew i krzyż”.
Spotkanie rozpoczęło się jak zwykle, wspólnym odśpiewaniem „Roty”. Zgromadzonych przywitała redaktor Anna Popek, która w sposób profesjonalny i ciekawy poprowadziła spotkanie. Po uroczystym rozpoczęciu, swoje prezentacje przedstawili wykładowcy.
Pierwszą osobą był profesor Andrzej Nowak, któremu także została wręczona nagroda Magazynu Literackiego Książki – Książka Roku! – za pozycję „Polska I Rosja”, która opowiada o relacjach polsko-rosyjskich na przełomie wieków. Profesor nie mógł odebrać nagrody podczas gali w Warszawie. Andrzej Nowak opowiedział o Europie jakiej chcemy, zamiast takiej jaka jest obecnie.
Po profesorze Nowaku miejsce na mównicy zajął prof. Wojciech Polak, który pokazał jak mało świat, Europa wiedzą o naszych krzywdach, wyrządzonych nam w trakcie II Wojny Światowej.
Następnie razem z prof. Sylwią Galij-Skarbińską, mogliśmy się zastanowić, jaka jest różnica pomiędzy bohaterstwem, a barbarzyństwem na przykładzie niezwykle patriotycznych postaw polskich dzieci i młodzieży.
Po wystąpieniu pani profesor, widownię zaczarowała Halina Łabonarska recytacją poezji św. Jana Pawła II. Później swoją prezentację przedstawiła pani Jolanta Sosnowska, ukazując Josepha Ratzingera-Benedykta XVI jako obrońcę wiary i przyjaciela Polski.
Ostatnim z prelegentów był prof. Wojciech Roszkowski, który wykazał, że powrót do pewnych standardów z okresu I Rzeczypospolitej byłby ratunkiem dla Europy, a zwłaszcza dla regionu nazywanego obecnie Trójmorzem. W sumie nasi autorzy w odpowiedzi na pytanie „Dokąd zmierza Europa” dali dość krytyczną odpowiedź.
Na koniec swoim występem wydarzenie uświetnił Jan Pietrzak m.in. pieśnią pt. „Zapłakała Polska cała”, którą skomponował po śmierci św. Jana Pawła II. Widownia była zachwycona jego występem, dołączyła do śpiewu i zgotowała mu owacje na stojąco.
Wykładowcy zostali nagrodzeni głośnymi oklaskami i pięknymi kwiatami.
Przed, po i w trakcie spotkania, w przedsionku auli można było zakupić ponad 200 tytułów (w bardzo korzystnych cenach) Wydawnictwa Biały Kruk, które razem z Polską Fundacją Humanistyczną im. bł. Wincentego Kadłubka, było organizatorem spotkania.
Autorzy po wystąpieniach zostali otoczeni przez publiczność. Każdy chciał z nimi porozmawiać i dostać dedykację oraz autograf.
Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. Goście byli zaciekawieni przemowami występujących i słuchali ich z wielkim zaangażowaniem.
Spotkanie przebiegło w bardzo patriotycznej i serdecznej atmosferze. Wiosenna dekoracja i dodatki, nadawały radosny nastrój. Podniosłości i dostojności wydarzeniu dodały pieśni patriotyczne i religijne wykonane przez Jana Kowalczyka, przy akompaniamencie Ziemowita Pawlisza.
Paulina Piotrowska
Autorem wszystkich fotografii jest Michał Klag.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.