Wieczór patriotyczny! Roszkowski, A. Nowak, Legutko, Szczerski, B. Nowak i Macedoński.

Nasi autorzy

Wieczór patriotyczny! Roszkowski, A. Nowak, Legutko, Szczerski, B. Nowak i Macedoński.

W Krakowie odbyło się w piątek wieczorem niezwykłe spotkanie najważniejszych polskich intelektualistów, którzy rozmawiali o pięknie naszej historii, bohaterstwie w polskich dziejach oraz sytuacji Polski dziś pod kątem świadomości historycznej oraz sytuacji naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Pochwalmy się Polską” i zostało zorganizowane z okazji 100. rocznicy podpisania pokoju z Ukrainą Naddnieprzańską. Stąd też ważnym tematem wieczoru są nasze stosunki z Ukrainą. Przyczynkiem do tej ważnej i arcyciekawej dyskusji jest ponadto nowa książka prof. Wojciecha Roszkowskiego pt. „Orlęta Lwowskie”.

O tym rozmawiali prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Ryszard Legutko, prof. Krzysztof Szczerski, Kurator Barbara Nowak oraz Adam Macedoński.

Zapis spotkania:


Program spotkania: 

Prof. Andrzej Nowak: Łańcuch z łez i krwi. Dzieje Polski w sztafecie pokoleń

Prof. Wojciech Roszkowski: Obowiązek pamięci o walczącym Lwowie

Prof. Ryszard Legutko: Pamięć polskiego męczeństwa we współczesnej Europie

Prof. Krzysztof Szczerski: Stosunki polsko-ukraińskie kiedyś i dziś

Kurator Barbara Nowak: Orlęta Lwowskie jako inspiracja dla polskiej młodzieży

Adam Macedoński: Dlaczego w Krakowie potrzebny jest pomnik Orląt Lwowskich?

 

Spotkanie uświetniło kilka polskich tradycyjnych pieśni lwowskich oraz recytacji wierszy patriotycznych w wykonaniu wybitnego aktora Wojciecha Habeli we współpracy z Baletem Dworskim „Cracovia Danza” pod kierownictwem Romany Agnel.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii poniżej, zdjęcia: Michał Klag.

Orlęta Lwowskie

Orlęta Lwowskie

Wojciech Roszkowski

Nie tylko w dziejach Rzeczypospolitej trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w okresie 1918–1919. Kiedy Wielka Wojna dobiegła praktycznie końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice. Nie mogli jednak udać się na groby swych bliskich.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.