Wejście w życie antyaborcyjnej ustawy na razie odroczone.

Nasi autorzy

Wejście w życie antyaborcyjnej ustawy na razie odroczone.

pro-life 

Sędzia okręgowego sądu federalnego Steve Jones orzekł 1 października, że prawo stanu Georgia zakazujące większości aborcji na dzieciach z wykrywalnym biciem serca nie wejdzie w życie zgodnie z planem w przyszłym roku, wstrzymując ten środek podczas sporu sądowego.

Podpisana w maju ustawa zabrania aborcji po wykryciu bicia serca płodu, z wyjątkiem przypadków gwałtu, kazirodztwa, nagłych wypadków medycznych i ciąż uznanych za „bezcelowe z medycznego punktu widzenia”. Jeśli wejdzie w życie, będzie zakazywać aborcji we wszystkich innych przypadkach już po sześciu tygodniach ciąży - kiedy można wykryć bicie serca dziecka - począwszy od stycznia 2020 r. Stanowiąc bezpośrednie wyzwanie dla wyroku w sprawie Roe vs Wade, który zabrania zakazu aborcji przed osiągnięciem przez dziecko zdolności do samodzielnego przeżycia, prawo było przedmiotem intensywnej debaty w kraju; prokuratorzy deklarowali, że odmówią jego egzekwowania, a różne gwiazdy i firmy rozrywkowe groziły bojkotem stanu.

Tak zwana Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU), Centrum Praw Reprodukcyjnych (CRR) i Planned Parenthood zakwestionowały konstytucyjność prawa, a w lipcu zwróciły się z wnioskiem o wydanie nakazu wstępnego, aby uniemożliwić wdrożenie prawa przed rozstrzygnięciem sprawy w sądzie. Jones spełnił tę prośbę 2 października, donosi „Atlanta Journal-Constitution”.

Jones napisał, że Sąd Najwyższy „jasno zdefiniował”, że „pod żadnym pozorem państwo nie może uniemożliwiać aborcji ani jej zakazać w żadnym momencie przed osiągnięciem przez płód zdolności do samodzielnego przeżycia, bez względu na to, jakie interesy deklaruje stan, aby to poprzeć” oraz „zakazując aborcji po wykryciu bicia serca płodu, HB 481 uniemożliwia kobietom podjęcie ostatecznej decyzji o przerwaniu ciąży w momencie przed osiągnięciem przez płód zdolności do samodzielnego przeżycia”.

Grupy proaborcyjne fetowały ten wyrok, podczas gdy dyrektor wykonawczy Georgia Life Alliance Joshua Edmonds nazwał go „kolejną demonstracją aktywizmu sądowego przeciwko przeważającej większości mieszkańców Georgii, którzy popierają ochronę niewinnego życia”. Przysięgał „kontynuować walkę, aby zapobiec, by Planned Parenthood i ACLU cofnęły czas odnośnie do praw człowieka w Georgii”.

Zwolennicy ustawy, tacy jak główny sponsor republikanin Ed Setzler, bronili prawa, zauważając, że sam wyrok Roe przeciwko Wade przyznaje, że jeżeli zostanie ustalone, że dziecko nienarodzone jest osobą, jego prawo do życia będzie zagwarantowane w szczególności przez poprawkę do konstytucji.

Zwolennicy życia w całym kraju mają nadzieję, że obecna fala stanowych przepisów dotyczących bicia serca wymusi długo oczekiwaną rewizję Roe vs Wade przez Sąd Najwyższy i że przynajmniej pięciu obecnych sędziów zagłosuje za jej obaleniem i wreszcie pozostawi stanom wolną rękę w stanowieniu własnej polityki aborcyjnej. Pozostają pytania, w jaki sposób naczelny sędzia John Roberts i najnowszy członek sądu, sędzia Brett Kavanaugh, będą orzekać w sprawie aborcji.

Biuro republikańskiego gubernatora Briana Kempa mówi, że dokonuje przeglądu orzeczenia i że „pozostają pewni w swojej pozycji” i „będą nadal walczyć o nienarodzonych i pracować, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom Georgii możliwość życia, rozwoju i dobrobytu”.

Źródło: Life Site News

Śladami Zbawiciela

Śladami Zbawiciela

 

Nie wszyscy mogą wybrać się osobiście do Ziemi Świętej i Wiecznego Miasta, by stąpać tam śladami Jezusa i Jego następcy – św. Piotra. Ten album pozwala dotrzeć tam każdemu, by mógł poznać je bliżej i doznać głębokich duchowych przeżyć. Wędrując po kartach książki pielgrzymujemy częściowo wspólnie z trzema papieżami – św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.