Ważne słowa kard. Stanisława Dziwisza: Kościół Was potrzebuje!

Nasi autorzy

Ważne słowa kard. Stanisława Dziwisza: Kościół Was potrzebuje!

Podczas premiery książki "Polsko, uwierz w swoją wielkość" krakowski metropolita zwrócił się do zebranych z pięknym orędziem. Wsparli go prof. Andrzej Nowak, prof. Janusz Kawecki oraz prof. Krzysztof Szczerski.

Łagiewnicką aulę jak zawsze wypełniła przybyła licznie publiczność (o frekwencji niech zaświadczy fakt, że dla części widzów zabrakło miejsc siedzących), na scenie zaś zasiedli zaproszeni goście. Był wśród nich gość honorowy – metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz (współautor książki), a także: twórca zdjęć do książki Adam Bujak, prof. Janusz Kawecki z Radia Maryja i Politechniki Krakowskiej, historyk prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Krzysztof Szczerski. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy odmówionej przez kard. Stanisława Dziwisza i jego wystąpienia, w którym wyraził swoje uznanie dla wysiłków wydawnictwa w propagowaniu patriotyzmu i miłość Ojczyzny.

To są ludzie, którym dobro Polski leży na sercu. Zrobią wszystko, aby Polska była Polską. Aby miłość do Ojczyzny nie gasła. I to robi wydawnictwo Biały Kruk i jednocześnie ci wszyscy, którzy współpracują z wydawnictwem. My to doceniamy. Nie zawsze o tym mówimy, ale zawsze to widzimy i bardzo doceniamy ten ogromny wkład. Tę pracę wykonaną w trosce o naród, w trosce o człowieka, w trosce o patriotyzm i o miłość Ojczyzny. Powtórzę raz jeszcze – żeby Polska była Polską! – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, co się spotkało z wielkimi brawami zebranych gości. I kard. Dziwisz dodał: Bardzo Wam dziękuję jako pasterz Kościoła krakowskiego, który potrzebuje wsparcia i to wsparcie znajduje w was. To jest ważne szczególnie dzisiaj, kiedy nas chcą podzielić, zróżnicować i przyporządkować. Nie dajmy się. Kochamy Polskę, kochamy Kościół, a w tym Kościele również hierarchię, która poprzez tę książkę przemawia.

W dalszej części uroczystości zaproszeni goście wygłosili krótkie wykłady o tematyce patriotycznej i religijnej.

Adam Bujak mówił o nieustannym dążeniu Polaków do wolności i roli, jaką odgrywali w tym wielcy polscy duchowni: kard. Wyszyński, kard. Wojtyła, bp Kominek czy abp Baraniak. Dodał, że biskupi nadal wskazują Polakom właściwą drogę, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach szalejącej ideologii gender. Biskupi mówią: opanujcie się, przestańcie wpatrywać się w te straszliwe nakazy, które teraz widzimy ze środków masowego przekazu, które w jakiś sposób chcą nas kształtować – stwierdził Bujak.

Po wystąpieniu znakomitego fotografika odczytany został list bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, który nie mógł przybyć na spotkanie. Ze szczególną radością pragnę pogratulować tak wspaniałej pozycji wydawniczej, której treść istotnie i to niemal w pełni tego słowa znaczeniu koresponduje z tytułem „Polsko, uwierz w swoją wielkość” – napisał hierarcha. Nawiązał też do postaci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, z którego wypowiedzi zaczerpnięty został tytuł publikacji Białego Kruka, i do zbliżającej się 1055 rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę.

W swoim wystąpieniu, zatytułowanym „Wsłuchani w głos Pasterzy”, prof. Janusz Kawecki mówił o roli, jaką w życiu członków Kościoła odgrywają duszpasterze, a zwłaszcza biskupi. To oni wskazują drogę, po jakiej należy iść, to oni nakazują zawrócić z drogi prowadzącej na manowce. W ich nauczanie należy się uważnie wsłuchiwać i z niego czerpać.

Dziś najważniejsze wątki tego nauczania z ostatniego pięciolecia daje nam Biały Kruk w najnowszej książce. Koniecznie trzeba z tej możliwości wsłuchania się w głos pasterzy skorzystać, trzeba ich przesłanie przeczytać – nawoływał prof. Kawecki. I dodał: Tą książką trzeba abyśmy się dzielili, bo ona dostarcza nam argumentów, gdy mówią: „A nie słyszeliśmy, nie wiadomo, a może biskupi nie mówią, a może nasi pasterze zasnęli…”. Nie oni nie śpią.

Prof. Andrzej Nowak przemawia podczas premiery książki Prof. Andrzej Nowak przemawia podczas premiery książki "Polsko, uwierz w swoją wielkość"  Wykład znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka zatytułowany był „Droga do wielkości, droga do niepodległości”. Profesor przedstawił w nim drogę, jaką Polska przeszła od powstania do wielkości i potęgi, jakie były jej przeznaczone. Decydującym elementem, który się do tego przyczynił było oczywiście chrześcijaństwo przyjęte w 966 r. Doszły do tego później zjazd gnieźnieński i ustanowienie polskiej niezależnej prowincji kościelnej, a także królewska koronacja Bolesława Chrobrego.

Inne narody, starsze od polskiej wspólnoty, jak czeski choćby, musiały długo, długo jeszcze, całymi wiekami czekać na ten zaszczyt korony królewskiej, własnej organizacji kościelnej, własnego arcybiskupstwa. Nam było dane już na początku drogi. Ale tego, co zostało tak szybko darowane, musieliśmy bronić i bronimy przez tysiąc lat – mówił historyk. Powołując się na przykład ks. Stanisława Konarskiego przestrzegał, że naszym obowiązkiem jest nieustanna obrona polskiej wielkości i niepodległości. I tak też, w przededniu wyborów prezydenckich, prof. Andrzej Nowak tymi słowami zakończył swoje wystąpienie: 

Pisał tak ks. Konarski: „Przypomnę dwa słowa ojca, który po wielu rozmowach z synem tak mu na koniec powiedział: życie twoje będzie upływało albo wśród prywatnych spraw domowych, albo w kręgu spraw państwowych. Ja, który zestarzałem się wśród zajęć publicznych, jeśli będę żył, nie pozwolę ci siedzieć w domu; nie dla siebie bowiem chciałem dzieci, lecz dla Ojczyzny. Ty zaś – pamiętam – powiedziałeś, że nie widzisz, co takiego dali Rzeczypospolitej w tych zepsutych i nieszczęśliwych czasach ci, którzy jak ja poświęcili cały swój wysiłek na to, aby ją wspomagać i wspierać. Wszystko stacza się w przepaść i zostawimy naszym potomkom Rzeczpospolitą w gorszym stanie, niż ją sami otrzymaliśmy. Stąd, zdaje się, twoja niechęć i odraza do spraw publicznych i skłonność raczej do życia prywatnego. Gdyby wszyscy dobrzy obywatele tak myśleli, tak mówili, tak czynili, wtedy nasza Rzeczpospolita wpadłaby niewątpliwie w ręce złych i przeniewiernych ludzi; ci zaś, zagarnąwszy władzę, jakież miejsce, ileż ziemi, jakąż przestrzeń zostawią w całym państwie dla dobrych?”. To jest pytanie, które sobie musimy stawiać przed każdymi wyborami. I powinniśmy sobie przypomnieć ostatnie zdanie tego pięknego tekstu: nigdy nie należy tracić nadziei jeśli chodzi o Rzeczpospolitą - wezwał prof. Andrzej Nowak.

Natomiast prof. Krzysztof Szczerski podziękował wszystkim biskupom za ich przesłanie zawarte w książce: Od świata politycznego powinienem powiedzieć jedno tylko słowo do wszystkich tych, którzy są autorami tego tomu, mianowicie dziękuję. Dziękuję w imieniu polityków za te słowa, które hierarchowie kościelni w Polsce przez te wszystkie lata do nas kierują. Zaznaczył też, że polityka jest cnotą chrześcijańską i że naszym obowiązkiem jako chrześcijan, jako katolików jest uprawiać politykę. Według niego najważniejszą cechą, która łączy i która powoduje, że polityka jest cnotą chrześcijańską jest postulat solidarności. Bez solidarności, bez budowania wspólnoty w oparciu o solidarność pokoleń, grup społecznych, zawodów, miast, regionów, nie da się kształtować ani narodu, ani państwa, ani prawdziwej polityki. Na koniec zaś powiedział: Życzyłbym sobie i moim bliskim, państwu także, żebyśmy my jako naród, jako narodowa wspólnota tym razem, jeszcze raz zmobilizowali się do wielkości, żebyśmy uwierzyli w swoją wielkość. Jako naród żebyśmy wybrali Polskę, która będzie wielka i która będzie służyła wolności i życiu.

 Prof. Krzysztof Szczerski w piękny sposób mówił o potrzebie chrześcijaństwa w polityce

Pomiędzy wykładami pieśni patriotyczno-religijne śpiewał na scenie bas-baryton Jan Kowalczyk, a do śpiewu chętnie dołączali się wszyscy obecni. Po części oficjalnej publiczność ustawiła się w długą kolejkę, by zdobyć wpis lub dedykację wykładowców na książkach Białego Kruka, które można było nabyć na towarzyszącym spotkaniu kiermaszu.

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Abp Henryk Hoser, Adam Bujak, Bp Antoni Dydycz, Bp Ignacy Dec, Abp Wacław Depo

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.