W Urugwaju powstaje obserwatorium nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan.

Nasi autorzy

W Urugwaju powstaje obserwatorium nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan.

Od 2010 r. „Obserwatorium nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan w Europie” z siedzibą w Wiedniu wskazuje na rosnącą wrogość wobec chrześcijan w Europie. Obserwatorium dokumentuje przypadki wrogości, szczególnie w swoich rocznych sprawozdaniach. Na przykład ostatnie wydanie opublikowane w 2019 r. pokazuje przemoc fizyczną i prawne ograniczenia wolności wyznania w 325 przypadkach w 14 krajach europejskich.

Przypadki nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan pojawiły się ostatnio również w Urugwaju. Właśnie dlatego w tym kraju Ameryki Południowej powstało obserwatorium oparte na modelu europejskiej instytucji. Według strony internetowej Club Católico niektórzy związani z nim eksperci poprosili kardynała Daniela Sturlę, arcybiskupa Montevideo, o utworzenie takiego obserwatorium. Jego celem jest zapewnienie, że w Urugwaju „chrześcijanie mogą korzystać ze swoich podstawowych praw do wolności religii, sumienia, opinii i zrzeszania się bez ograniczeń, bez obawy o represje, cenzurę, groźby lub przemoc”. Nowo powstały organ opiera się na art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który poświadcza „prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania”.

Wprawdzie w Urugwaju nie są znane przypadki „prawdziwych prześladowań”, które doprowadziłyby do „tragicznego wyniku” lub „poważnej krzywdy” w rodzinie lub pracy, jednak także w tym kraju, w którego społeczeństwie wszechobecny jest laicyzm, „chrześcijanie bywają czasami niesprawiedliwie traktowani”. Ponadto istnieją „precedensy legislacyjne od początku XX wieku”, które zostały wprowadzone z zamiarem „zepchnięcia religii do sfery prywatnego sumienia”.

Urugwajskie obserwatorium „będzie działać na podstawie międzynarodowych umów prawnych podpisanych przez Urugwaj w dziedzinie standardów praw człowieka”, które obejmują również wolność wyznania, ponieważ: „Jako takie są częścią naszego systemu prawnego, a ich przestrzeganie jest niezbędne”.

Źródło: Die Tagespost, AM

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.