W obronie projektu pomnika AK pod Wawelem

Nasi autorzy

W obronie projektu pomnika AK pod Wawelem

 Fot. arch. Fundacja Wstęga Pamięci Fot. arch. Fundacja Wstęga Pamięci

 W 100-lecie Święta Niepodległości pod Wawelem ma stanąć pomnik „AK. Wstęga Pamięci”. Pomnik ten będzie swoistym testamentem największej formacji wojskowej Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Jego przesłanie i symbolika skierowane są do przyszłych generacji. To unikatowe, współczesne rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie o najwyższych walorach artystycznych i uniwersalnym przesłaniu, zgodnym z etosem AK, zaprojektował architekt Alexander Smaga.

Tymczasem według twórcy pomnika, krakowski radny „Pan Wantuch chce bezprawnie zasadzić sobie dąb na poświęconej ziemi z fundamentem pomnika AK i z prochami z pól bitewnych bohaterów AK. Przewodniczący (...) mami, tumani, zastrasza... wiedzie sobie na plecach kombatantów AK, swoją kampanię wyborczą. (...) Radny Wantuch rozpoczął swoją kampanię wyborczą wystąpieniami przeciwko kombatantom AK. (...) Pan Wantuch za nic ma wieloletnie wysiłki swoich rodaków i Polonii i nie zna umiaru w swoich atakach, bo nie wie, że Armia Krajowa to nie tylko największa regularna formacja wojskowa Podziemnego Państwa Polskiego”. „Przewodniczący i jego wyborca widocznie nie wie lub nie chce wiedzieć, że AK to neutralna i skupiająca wszystkie obozy polityczne armia, która walczyła w obronie polskiej niepodległości i wolności” – mówi Smaga.

Należy stanąć w obronie krajobrazowego pomnika AK, tworzonego z inicjatywy ostatnich żyjących uczestników walk II Wojny Światowej aby nie pozwolić na happening skierowany przeciwko bohaterom i ich monumentowi.

Architekt zaprasza więc we czwartek 02.08.2018 o godz. 18:00 na Bulwar Czerwieński krakowian i wszystkich innych zainteresowanych powstaniem pomnika, by stanąć w jego obronie.

„Przyjaciele i darczyńcy pomnika AK! Nie można przejść obojętnie wobec manipulacji i przyglądać się jak ktoś pod przykrywką miłości do sadzenia drzew walczy o głosy i niweczy wysiłki pokolenia Armii Krajowej” – apeluje artysta, zapraszając do udziału w  spotkaniu na Bulwarze Czerwieńskim.

Pomnik AK ma być zrealizowany w niezwykle prestiżowej lokalizacji na osi Drogi Królewskiej, u stóp Wzgórza Wawelskiego. W centrum placu - w kształcie granic II RP - znajdzie się bryła w formie wstęgi ze stali kortenowskiej i polerowanej, która otoczy kompleks zieleni „Ogród Pamięci”.

Całość stworzy urbanistyczne założenie parkowe o ciekawej architekturze krajobrazu. Projekt ten wykreuje miejsce do spotkań, rekreacji i kontemplacji w sercu Krakowa.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.