„USS Nimitz” wraca do USA; Pentagon wycofuje potężny lotniskowiec z Zatoki Perskiej

Nasi autorzy

„USS Nimitz” wraca do USA; Pentagon wycofuje potężny lotniskowiec z Zatoki Perskiej

USS Nimitz  Fot. Wikimedia USS Nimitz Fot. Wikimedia

W związku z napięciem na linii Waszyngton-Bagdad-Teheran Pentagon zadecydował o odesłaniu operującego w rejonie Zatoki Perskiej lotniskowca marynarki wojennej „USS Nimitz”; decyzję o wycofaniu lotniskowca, potwierdzoną przez trzech wysokich rangą funkcjonariuszy obrony, ale jeszcze nieogłoszoną oficjalnie, podjęto niemal natychmiast po przelocie nad Zatoką Perską amerykańskich bombowców B-52H Stratofortress; ów demonstracyjny lot miał na celu odstraszenie władz Iranu od podjęcia ataku na siły amerykańskie stacjonujące na jego terenie.

Na kilka dni przed przelotem bombowców jeden z amerykańskich oficerów obserwujących sytuację na Bliskim Wschodzie oficjalnie podał do wiadomości publicznej, iż Iran rozpoczął przygotowania do ataku na amerykańskie jednostki stacjonujące na jego terenie lub w sąsiednim Iraku. To było powodem wysłania bombowców nad Zatokę Perską. Ciągle jeszcze sprawujący funkcję prezydenta USA Donald Trump mówił niedawno o tym, że Iran może uderzyć na amerykańskie jednostki. Po ataku rakietowym na amerykańską ambasadę, za który odpowiadały grupy szyitów popieranych przez Iran, prezydent Trump napisał na Twitterze: „Dobra rada dla Iranu: jeśli zginie choć jeden Amerykanin, obciążę Iran odpowiedzialnością. Przemyślcie to. Dotarła też do nas ‘plotka’ o planowanym ataku na siły amerykańskie stacjonujące w Iraku”.

Obawy USA są powiązane z przypadającą na 3 stycznia rocznicą amerykańskiego nalotu, w którym zginął słynny irański generał Kassem Solejmani. Iran dokonał odwetowego ataku na bazy USA; wielu amerykańskich żołnierzy odniosło rany, nie było jednak ofiar śmiertelnych. Amerykanie obawiają się jednak, że Iran może planować dalsze działania odwetowe. Napięcie może prowadzić do eskalacji konfliktu, co grozi wojną; Stany Zjednoczone podejmują zatem próby powstrzymania Iranu przed podjęciem ataków. Strategiczne kalkulacje obu stron komplikuje jednak zmiana na stanowisku prezydenta USA. Prezydent elekt Joe Biden zapowiedział, iż ma nadzieję na powrót USA do porozumienia z mocarstwami światowymi z 2015 r., na mocy którego Iran zgodził się ograniczyć swoją działalność w zakresie nuklearnym w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych.

Źródło: Navy Times/Robin Burns, MM

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.