USA: wzrasta liczba sprzedanych egzemplarzy Pisma Świętego. Widać "efekt Trumpa"
fot. Pexels.com Jak zwraca na to uwagę Jeffrey A. Trachtenberg w swoim artykule na łamach „Wall Street Journal”, w ostatnich latach daje się zauważyć w Stanach Zjednoczonych wzrost liczby nabywanych egzemplarzy Biblii. W ciągu czterech lat zwiększyła się ona z 9,7 mln w 2019 r. do 14,2 mln w 2023 r., a w trwającym jeszcze roku 2024 sprzedano dodatkowe 13,7 mln egzemplarzy, co stanowi wzrost o 22 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Dane pochodzą z Circana Bookscan, głównego narzędzia statystycznego monitorowania sprzedaży na rynku wydawniczym w USA, i wskazują, że wzrost ogólnej sprzedaży książek w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2024 r. wyniósł 1%, co oznacza, że dla Biblii wskaźnik ten zwiększył się ponad dwudziestokrotnie.
Liczba ta jest jeszcze wyższa, jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę sprzedaż tzw. "God Bless the USA Bible", jaką rozreklamował wiosną tego roku Donald Trump, sponsorowanej przez jego przyjaciela Lee Greenwooda, autora piosenki „God Bless the USA”; wydanie to łączy tekst Pisma Świętego z tekstami m.in. Konstytucji USA czy Deklaracji Niepodległości. Jak stwierdził sam Trump w filmiku promującym "God Bless the USA Bible": „Wszyscy mieszkańcy USA potrzebują Biblii w swoich domach. Ja mam wiele [egzemplarzy], to moja ulubiona książka. Ta Biblia nam przypomina, że fundamentalną rzeczą, jaką musimy przywrócić Stanom Zjednoczonym, aby uczynić Amerykę znów wielką, jest nasza religia. Musimy bronić obecności Boga w przestrzeni publicznej. Musimy sprawić, aby Stany Zjednoczone znów powróciły do modlitwy: Make America Pray Again”.
Na wzrastającą popularność Pisma Świętego wpływa oprócz tego bez wątpienia proces sekularyzacji oraz dezintegracji społecznej na skutek rozpadu rodziny, które powodują utratę punktu odniesienia, czemu Amerykanie starają się zaradzić na wiele sposobów. Bethany Martin, kierowniczka księgarni Faith & Life w Newton w stanie Kansas, która sprzedaje Pismo Święte we wszystkich formatach i cenach, zauważa, że wiele z tych pozycji trafia do osób kupujących je po raz pierwszy, które „szukają nadziei w obliczu sytuacji na świecie i szukają jej w Biblii”. Jeff Crosby, prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Wydawców Ewangelickich, rozwija tezę, że „ludzie odczuwają niepokój lub troskę o swoje dzieci i wnuki” w czasach charakteryzujących się niestabilnością polityczną i społeczną oraz ryzykiem powszechnej wojny, „a wszystko to podsyca pragnienie posiadania pewności, że wszystko będzie dobrze”.
Źródło: religionenlibertad.com, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające nam zrozumieć i poznać Biblię:
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa. Listy do Siedmiu Kościołów Apokalipsy
Listy św. Jana Apostoła – które są fragmentem Apokalipsy – do Siedmiu Kościołów Azji, siedmiu wspólnot, są skierowane do chrześcijan przeżywających rozczarowanie, że w świecie zbawionym przez Chrystusa wciąż istnieje wiele zamętu oraz grzechów i wypieranie się wiary.
Osiem błogosławieństw
Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”. Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.
Uczynki Miłosierdzia
Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.