USA: Teksas walczy o przestrzeganie prawa stanowego. Jest pozew dla aborcjonistki, która próbowała je obejść

Nasi autorzy

USA: Teksas walczy o przestrzeganie prawa stanowego. Jest pozew dla aborcjonistki, która próbowała je obejść

Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton złożył pozew przeciwko aborcjonistce w Nowym Jorku, zarzucając jej, że nielegalnie dostarczyła kobiecie w Teksasie pigułki aborcyjne, co spowodowało śmierć nienarodzonego dziecka i spowodowało poważne komplikacje zdrowotne u matki.

W pozwie złożonym 12 grudnia zarzuca się, że dr Margaret Daley Carpenter podała leki aborcyjne kobiecie poza granicami stanu za pośrednictwem usług telemedycyny. W dokumencie pojawia się informacja, że dr Carpenter nie ma pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza w Teksasie, a prawo stanowe zabrania dostarczania leków aborcyjnych pocztą.

Większość aborcji jest nielegalna w Teksasie, włączając w to aborcje chirurgiczne i chemiczne. W tym stanie aborcja jest legalna tylko wtedy, gdy kontynuowanie ciąży narażałoby życie lub zdrowie fizyczne matki na poważne ryzyko. Z pozwu wynika, że ​​ciąża nie stwarzała żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety, która otrzymała pigułki aborcyjne.

„W tym przypadku lekarz spoza stanu naruszył prawo i wyrządził pacjentowi poważną krzywdę”, stwierdził prokurator Paxton w oświadczeniu.

„Ta lekarka przepisała leki wywołujące aborcję – w sposób nieautoryzowany, poprzez usługę telemedycyny – co spowodowało, że jej pacjentka znalazła się w szpitalu z poważnymi powikłaniami”, relacjonował prokurator generalny. „W Teksasie cenimy zdrowie i życie matek i dzieci, dlatego lekarze spoza stanu nie mogą nielegalnie i w niebezpieczny sposób przepisywać mieszkańcom Teksasu leków wywołujących aborcję”, zadeklarował Paxton.

Pozwana lekarka jest współdyrektorem medycznym i założycielką Koalicji Aborcyjnej na rzecz Telemedycyny (ACT), która powstała po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade, a stany zaczęły uchwalać przepisy pro-life ograniczające aborcję (obecnie w sumie w ponad 15 stanach obowiązują przepisy zabraniające aborcji po 12. tygodniu ciąży).

Według strony internetowej ACT organizacja ta sprawia, że aborcja jest „dostępna dla pacjentów we wszystkich 50 stanach” i zapewnia „opiekę telemedyczną pacjentom w stanach wrogich aborcji”. Strona internetowa informuje ponadto, że organizacja dostarcza leki aborcyjne kobietom do 12. tygodnia ciąży.

W pozwie zarzuca się, że Carpenter „przyjmuje pacjentów z Teksasu za pośrednictwem usług telemedycznych i przepisuje im leki wywołujące aborcję” oraz że świadomie w dalszym ciągu narusza prawo Teksasu, które naraża „kobiety i nienarodzone dzieci w Teksasie na ryzyko”. Prokurator w dokumencie zwraca się do sądu o zakazanie jej dalszego przepisywania leków aborcyjnych kobietom w Teksasie i domaga się kar cywilnych w wysokości co najmniej 100 000 dolarów za każde naruszenie prawa stanowego.

Jednocześnie należy pamiętać, że w czerwcu 2023 r. gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul podpisała ustawę zabraniającą stanowym organom ścigania współpracy w sprawach poza stanem, które mają na celu ściganie aborcjonistów za przeprowadzanie aborcji w stanach pro-life. Prawo zabrania także firmom ubezpieczeniowym dyscyplinowania aborcjonistów, którzy łamią przepisy pro-life obowiązujące w innych stanach, dokonując aborcji. Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James stwierdziła w oświadczeniu z 13 grudnia, że ​​jej stan „jest dumny z tego, że jest bezpieczną przystanią dla dostępu do aborcji”.

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła mifepriston do stosowania w aborcji chemicznej w 2000 r. Aborcje dokonywane przez zażycie tego rodzaju pigułek stanowią około połowę wszystkich tego rodzaju procedur w Stanach Zjednoczonych. Chociaż grupy pro-life namawiały prezydenta elekta Donalda Trumpa do podjęcia działań wykonawczych w celu ograniczenia stosowania tych narkotyków, nowy prezydent zobowiązał się do zapewnienia ich dostępności.

Źródło: National Catholic Register; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki ukazujące nam, jak wyznawać naszą katolicką wiarę:

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Uczynki Miłosierdzia

Uczynki Miłosierdzia

ks. Waldemar Chrostowski

Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.

Osiem błogosławieństw

Osiem błogosławieństw

ks. Waldemar Chrostowski

Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”.  Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.